Životní cyklus baterií v telefonech se v budoucnu zdvojnásobí. Vědci přišli na novou metodu dobíjení

  • Vývoj mobilních baterií nového typu není nikde vidět
  • Vědci však přišli na to, jak z lithiových baterií dostat maximum
  • Změna v nabíjení jim dvojnásobně prodlouží životní cyklus

Urychlovače částic mohou mít výrazný dopad na to, jak používáme naše současné smartphony. V rámci experimentů na urychlovačích BESSY II a PETRA III V Berlíně se výzkumníci podívali na zoubek anodám a katodám běžně používaných lithiových baterií během nabíjení. Důraz byl kladem zejména na proces stárnutí baterií, který postupem času snižuje jejich maximální kapacitu. Studie však ukázala, že stačí pouze optimalizovat samotné nabíjení, a životní cyklus těchto baterií se prodlouží až na dvojnásobek. Jinými slovy, na 80% kapacitu se dostanou po dvakrát tak dlouhé době, než dosud.

Klepněte pro větší obrázek
Lithiovým bateriím bude možné relativně snadno prodloužit životní cyklus na dvojnásobek. Stačí jen využít optimalizované dobíjení 

V různých testovacích sériích byly běžně používané baterie nabíjený současně konstantním proudem a proudovými pulzy. Urychlovače umožnily nahlédnout dovnitř baterií a díky Ramanově a rentgenové spektroskopii bylo možné vidět, jak po krátké době stárnou. Konkrétně mikropraskliny ve struktuře článků i usazeniny na anodě. Při změně nabíjecího protokolu však bylo pozorováno výrazně menší poškození baterií.

Efektivnější využití stávajících technologií

Největší vliv na ně má, podle studie, zvolená frekvence. Vysokofrekvenční nabíjení proudovými pulzy (2 000 Hz a více) však zdvojnásobilo počet nabíjecích cyklů, než aktuální kapacita baterie poklesla na 80 % původní kapacity. Vědci dodávají, že by se novému způsobu nabíjení samozřejmě musely přizpůsobit nabíječky a současně by se zřejmě nepatrně prodloužila i doba nabíjení, která je pro mobilní výrobce naprosto klíčovou záležitostí. Rychlost dobíjení z našeho pohledu zastiňuje i jakýkoliv další vývoj bateriových technologií, v němž je, minimálně u telefonů, zatím nejdále Honor.

Na stranu druhou však s relativně minimálními úpravami dokážeme efektivně využít stávající bateriovou technologii, která se po celém světě vyrábí ve velkém, po dvakrát tak dlouhou dobu. A minimálně do té doby, než dojde v globálním měřítku k nasazení nějakého zcela nového typu baterií. Z objevu mají mimo smartphonů, které suverénně nabíjíme nejčastěji, profitovat i tablety, nositelnosti, notebooky, elektrické koloběžky, kola nebo elektromobily.

Vyměnili byste další životnost baterie za zkrácení doby nabíjení nebo je pro vás důležitější rychlost dobití, a životnost baterie spíše druhořadá? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.

Zdroj: Techspot via Science Daily

Diskuze (47) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Sport bez dopingu, východ i západ slunce, hudba do videí a nová offline navigace

Témata článku: , , , , , Berlín, Vědec, Nová metoda, Dobíjení, Lithiová baterie, Nový typ, Kapacita, Petr, Životní cyklus