Zkoumáme skrytá zákoutí Androidu. Vývojářský režim využijete, i když zrovna nejste vývojáři

  • Je součástí každého Androidu, přesto se o něm mluví velmi málo
  • Ukážeme vám, jak si na telefonu aktivujete Vývojářský režim, a jaké jsou jeho možnosti
  • I když název trochu klame, některé funkce se mohou hodit i běžným uživatelům

Každý o něm zřejmě slyšel, v mobilu jej aktivoval málokdo a kompletně probádaný jej zřejmě nemá nikdo. Není řeč o ničem jiném, než o Vývojářském režimu, který je součástí úplně každého Androidu, který se dostane na trh. Na první pohled skrytá systémová nabídka je, už podle svého názvu, určena pro vývojáře, na své si zde ale mohou přijít i náročnější uživatelé „neprogramátoři“. Pojďte s námi prozkoumat veškeré možnosti, které nabízí Vývojářský režim.

Jak aktivovat Vývojářský režim?

Ve vašem smarpthonu přejděte do Nastavení  O telefonu  Informace o softwaru, mějte však na paměti, že některé telefony mají finální podmenu značené jinak nebo úplně chybí. Pokud jste se doklikali k nabídce, kde se dozvíte Verzi Androidu, Verzi jádra či Verzi základního pásma, jste na správné adrese. Následně je třeba pětkrát kliknout na položku Číslo sestavení a potvrdit znak nebo PIN telefonu. Tím bude Vývojářský režim aktivován.

Představení Vývojářského režimu na Androidu:

Pokud se vrátíte zpět do Nastavení, bude na jedné z posledních pozici nové menu Vývojářské možnosti. Pokud budete chtít tuto nabídku schovat a přestat s experimentováním, stačí ji jen přes přepínač, umístěný v horní části displeje, deaktivovat. V tomto skrytém režimu je voleb celá spousta, my si detailněji ukážeme jen ty, které mají smysl i pro běžné uživatele.

Prozkoumáváme režim (nejen) pro vývojáře

Hned pod první položkou Paměť najdeme detaily využití operační paměti, a to až za posledních 24 hodin. Může zde vidět zaplnění paměti jednotlivými systémovými procesy a aplikacemi, kupříkladu u Androidu 11 zabírá průměrně OS Android, Systém Android, Systémové UI a nadstavba One UI od Samsungu celkem 2,75 GB. Spuštěné služby vám zase prozradí aktuální zaplnění RAM službami a procesy. Možná se budete divit, kolik si dokáží některé zbytečné aplikace „ukousnout“...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktivace vývojářského režimu na Androidu? Poklepejte pětkrát na Číslo sestavení v detailech softwaru vašeho telefonu

Pokud natáčíte displej telefonu na video, může se hodit položka Nevypínat obrazovku. Pokud displej sami nezamknete, bude svítit neustále. Režim Demo vám zase zcela promaže notifikační lištu, aby při natáčení screencastů vypadala úplně ideálně, tj. bez notifikací a jen s ukazatelem Wi-Fi, signálem na maximu a stoprocentní baterií. 

Velmi důležitou součástí je položka Ladění přes USB, která se používá při testování a debugování aplikací. Při aktivaci režimu a připojení telefonu kabelu k počítači musíte nově potvrdit autorizace k ladění přes USB. A k čemu je tento režim vhodný pro „neprogramátory“? Pokud si na počítač nainstalujete Android Debug Bridge (měl by stačit základní ADB Minimal z XDA), můžete z počítače přes „příkazový řádek“ ovládat váš telefon. Můžete např. restartovat zařízení, instalovat balíček, stáhnout soubor z telefonu, sideloadovat aktualizaci, apod. 

Víme, nedělá se to, pokud však chcete u vašeho telefonu, ať už z jakéhokoliv důvodu, falšovat pozici GPS, můžete si Vybrat aplikaci k simulování polohy. Právě proto na Android některé hry nemohou běžet, pokud máte aktivní Vývojářský režim... Následuje spousta funkcí určených pro programátory, mezi nimiž vyčnívá Zobrazení obnovovací frekvence. Zvláště u adaptivních obnovovacích frekvencí se můžete přesvědčit o tom, že displej skutečně přepíná na nižší hodnoty, např. při čtení elektronických knížek nebo když po pár sekundách přestanete rolovat v nabídkách. Nemusíte tak do telefonu složitě instalovat další software.

V rámci konektivity si můžete nastavit Mobilní data vždy aktivní, a to i tehdy, budete-li připojení k Wi-Fi. Zajímavá je Výchozí konfigurace USB. Při připojení telefonů k počítači často hned naskakuje režim pro Přenášení souborů nebo zase automaticky jen mód pro nabíjení telefonu (zvláště u čínských značek). V této nabídce si můžete pevně nastavit, v jakém režimu se bude telefon k počítači (či k dalším periferiím) přes USB připojovat.

Po připojení Bluetooth sluchátek si zase můžete Vybrat zvukový kodek Bluetooth. Zašedlé položky nelze vybrat, jinak si můžete přepínat mezi SBC, AAC, aptX, LDAC a dalšími volitelnými kodeky (u Samsungu je to Scalable Codec). A uvidíte, třeba u některého z kodeků narazíte na výrazně vyšší kvalitu hudebního přehrávání, což se může hodit třeba tehdy, když je telefon a zcela bezdrátová sluchátka od odlišných výrobců. Stejně tak si můžete samostatně aktivovat i HD zvuk.

Pokud budete nahrávat screencast, a chcete názorně ukázat, kam jste se na displeji dotkli, stačí si nechat Zobrazovat klepnutí. Nebo Umístění ukazatele, který zaznamená dotyk a poslední tah prstu na displeji. Zajímavě vypadají i hrátky s animacemi. Můžete si nastavit Měřítka animace okna, animace přeměny a délky animace. Pro maximální odezvu systému si můžete veškerá měřítka deaktivovat, takže budou nová okna vyskakovat bleskově.

U všech aplikací v systému si můžete jedním přepínačem Vynutit tmavý režim, a to i tehdy, když není aplikacemi plně podporován. Specifickým přídavkem Samsungů je Režim GPUWatch, která vám při hraní her ukáže aktuální framerate doplněný o využití CPU a GPU. Pokud k tomu máte ještě zobrazenou obnovovací frekvenci displeje, máte po ruce důležité informace pro porovnávání grafického výkonu, aniž byste museli instalovat jakékoliv další aplikace.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Volba defaultního USB režimu, volba Bluetooth kodeku a výběr ze čtyř „bucketů“ v power managementu Androidu u vybraných aplikací. Pokud vám některé aplikace nefungují a jste v koncích, zkuste ji z RARE přesunout do kategorie WOWKING_SET

Následuje celá řada funkcí, které zřejmě nevyužijete. Pokud však máte v telefonu malou operační paměť, může se hodit funkce Neukládat aktivity, která aplikace po minimalizaci hned zavře. Lze také omezit Počet procesů na pozadí, které tak nezabírají operační paměť. Poslední položka, která stojí za zmínku, jsou Aplikace v pohotovostním režimu. Jedná se o jakýsi power management Androidu, který podle četnosti využívání aplikací přiděluje hardwarové zdroje. 

Pokud jsou aplikace doplněny označením ACTIVE, systém ji nijak neomezuje. Často se jedná o spuštěné aplikace nebo ty, u nichž běží služby nebo aktuálně zobrazují notifikace. V případě WORKING_SET se jedná o aplikace, které jsou spouštěny často, ale zrovna neběží. Omezení na přístup k systémovým zdrojům a pro běh na pozadí jsou velmi mírné.

Aplikace označené jako FREQUENT spadají o úroveň níže, a systém na ně uplatňuje výraznější restrikce. V případě RARE aplikací jsou restrikce velmi výrazné, a systém může dokonce omezit přístup aplikace k internetu. Pokud vám tedy některé aplikace nefungují, např. no-name aplikace k chytrému domovnímu zvonku, může stačit třeba jen přenastavení kategorie z RARE na WORKING_SET. Ukázku zmiňovaných funkcí Vývojářského režimu můžete vidět ve videu výše.

Diskuze (6) Další článek: Google se vrací k cukrovinkám. Android 12 dostane přezdívku podle ledové tříště

Témata článku: Android, Internet, GPS, Bluetooth, Mobilní hry, USB-C, Operační paměť, Operační systémy, LDAC, Wi-Fi, Software, Pro vývojáře, Běžný uživatel, Počítač, Active, Spousta funkcí, Telefon, Režim, XDA - Developers, RARE, Položka, Proba, Minimal ADB and Fastboot, OS Android, Scalable codec, Telefony s Androidem na Heureka.czRecenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 13. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Update na Android 13 očekávají majitelé mnoha zařízení ** V tomto přehledu se dozvíte, kdy dorazí i do vašeho telefonu ** Článek průběžně aktualizujeme, výrobce řadíme podle abecedy

Martin Chroust
Android 13Aktualizace softwaru
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony pod 10 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
Fotomobily
Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

Vybrali jsme 11 nejlepších monitorů pod stromeček. Od levných do domácnosti po extrémní jezevčíky pro hráče

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí jen tři tisíce ** Přicházejí už i první monitory s panelem OLED

Jiří Kuruc
Monitory
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

Redmi Note 12 „objevitel“. Mobil za 10 tisíc umí rekordní 210W dobíjení a má i 200Mpx foťák

** V Číně proběhla premiéra telefonu Redmi Note 12 ** Novinky jsou hned čtyři, nezajímavější je Discovery Edition ** Nabídne 200Mpx foťák a rekordní 210W rychlodobíjení

Martin Chroust
200 MpxRychlé nabíjeníSmartphony
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu