Zkušenosti: Eurotel Data Nonstop v praxi

Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli neomezené připojení Eurotel Data Nonstop přes GPRS. Službu jsme otestovali v různých lokalitách a zároveň s telefony Nokia a Siemens. Jak to dopadlo? Vyplatí se zrušit dial-up a datovat přes Eurotel?
Zkušenosti: Eurotel Data Nonstop v praxi

Eurotel spustil prvního dubna poměrně zajímavou záležitost - paušální program DATA Nonstop. Jedná se o neomezené připojení k internetu a wapu přes GPRS. K tomuto tématu již na MM proběhla celkem obsáhlá diskuse, byly zvažovány argumenty pro i proti, zazněla spousta názorů o tom, jak to bude a nebude fungovat. Většina z potencionálních zájemců jistě vyčkávala na to, s čím přijde konkurenční T-Mobile. Ostatně, o tom se zde už také psalo.

Tip: přečtěte si články Eurotel má internet za paušál a T-Mobile: internet za paušál nebude

Hned druhého dubna jsem navštívil jednu ze značkových prodejen Eurotelu, neboť jsem zjistil, že žádost musím podat písemně. To mě celkem překvapilo, nicméně zase to nebyl takový problém, aby mě to odradilo. Rychlost, s jakou byla aktivace karty provedena, byla také vyhovující, nic tedy nebránilo ke zprovoznění. Disponuji telefonem Nokia 6310i a pro test jsem si ještě zapůjčil přístroje Siemens ME45 a celkem nadějný Siemens C55. Samozřejmě jsem k těmto telefonům nainstaloval potřebné ovladače, propojil datovými kabely a požádal operátora na lince o konečné doladění. Možná mám smůlu, nicméně operátor na lince zjistil, že jsem měl vše z prodejny nastaveno chybně (!) a provedl tedy přenastavení. Pak mi přišla SMS zpráva, že už je všechno v naprostém pořádku a službu jsem mohl spustit.

Běžný uživatel nebude strádat

Jako první přišel na řadu telefon Nokia 6310i. Ne snad proto, že bych jej upřednostňoval, ale je to můj vlastní telefon, a tak jsem předpokládal, že jej budu používat nejčastěji. Také to byl jediný mobil, který za standardních podmínek umožňoval připojit jak datový, tak napájecí kabel, což mi celkem vyhovovalo. A pokud navíc použijete nějakou starou baterii (já použil akumulátor z Nokie 5110), nemusí vás ani příliš trápit stav dobíjení baterie. Snad jen pro doplnění uvedu GPRS v konfiguraci 3+1. Musím uznat, že mě úroveň spojení překvapila. Čekal jsem, že bude spojení padat a že to nebude žádná sláva. Stáhnul jsem během necelého týdne zhruba 700 MB dat, z toho zhruba 600 MB bylo stahováno doma a zbytek venku - většinou na cestách v autě.

Testoval jsem běžné načítání webových stránek, stahování velkých souborů a e-mailů. Prostě všechno, co může běžného domácího uživatele potkat. Mám zkušenosti s reálným přenosem v kB/s a poměrné orientační měření v počtech přenesených MB/hod. Záměrně zde neuvádím tolik oblíbený parametr poskytovatelů připojení k Internetu, ať už kabelových či mikrovlnných. Zasvěcení čtenáři vědí, že udávaná rychlost například 64 kbps (běžná garantovaná rychlost EURO ISDN Českého Telecomu) je garantována pouze k přípojnému bodu. Už v původních diskusích byla velmi zajímavá čísla, nicméně alespoň v mém případě mohu konstatovat, že síť přenašela data průměrnou rychlostí 1,5 - 4,3 kB/s. Zhruba za hodinu se přetáhlo lehce okolo 11 MB dat. Když to srovnám ve stejném časovém úseku s obyčejnou telefonní linkou a běžným modemem 56 kbps (cca 22 - 23 MB/hod.), je to zhruba polovina. Uvážíte-li, že máte naprostou mobilitu, stojí to opravdu za zvážení.

Na dálnici připojení slábne

Nejsem si jistý, jestli je DATA Nonstop zrovna ideální na stahování velkých souborů (filmy, databáze a další), nicméně MP3 z FTP stahovat lze, i když je každému jasné, že to bude na úkor času. Pokud ovšem hledáte spojení neomezené a nechcete se za každou cenu dívat na hodinky, jak vám teče čas, a velmi často prohlížíte WWW stránky, stahujete nonstop e-maily, nebo stahujete v pravidelných časových intervalech aktualizace softwaru, pak je to naprosto ideální řešení. Zrovna tak ideální řešení pro ty z vás, kteří tráví hodně času na různých chatech.

Tip: Velký přehled datových služeb všech mobilních operátorů

Nedalo mi to, vzal jsem notebook, nastavil veškeré potřebné parametry a zajel jsem se s kamarádem podívat na dálnici. Byl jsem překvapen ještě více. Absolvovali jsme jízdu průměrnou rychlostí 120 km/h, ujeli jsme celkem 210 km po dálničním tahu a já sledoval všechno, co sledovat šlo. Osobně jsem to čekal mnohem horší. Nicméně e-maily jsem stáhnul všechny, co stáhnout šly. Přenosová rychlost se ale rapidně snížila, maximálně jsem naměřil okolo 2,2 kB/s, ale fakt je také ten, že nám spojení několikrát spadlo. Ostatně, to se dalo čekat. Ovšem, když jsme dojeli na chatu a já tam zkoušel připojení, vrátilo se původní nadšení. Přenosová rychlost opět vzrostla a připojení se stabilizovalo.

Siemens nabízí timeslot navíc

S telefony Siemens byla situace podobná a vzhledem k tomu, že podporují GPRS 4+1 (v případě ME45 od verze firmware 21), dalo se očekávat, že vymáčknou ze sítě maximum. Doma se přenosová rychlost o něco málo zvětšila až na 5,2 kB/s, nicméně spojení bylo pro vybitou, ale na začátku plně nabitou baterii, po 328 minutách u ME45, resp. po 360 minutách u C55, přerušeno. Bohužel, datové kabely, které jsem měl k dispozici, neumožňovaly zároveň přes USB napájet ani jeden z telefonů Siemens. Nicméně věřím, že se na trhu podobný kabel určitě brzy najde.
 
Ve všech případech jsem měl možnost zažít i tzv. totální zatížení sítě. Projevilo se to tak, že jsem si nestáhnul ani bajt. Z časového hlediska byla nejvyšší průchodnost mezi 2 až 4 hodinou ranní, nejmenší průchodnost jsem naopak zaznamenal mezi 18 až 20 hodinou.

Naprostá mobilita za tisícovku

Závěrem snad mohu říct tolik. Eurotel posadil laťku celkem vysoko. Uvidíme, s čím příjde konkurence. Pokud ovšem vůbec s něčím přijde. Pakliže nechcete koukat na čas a peníze, chcete mít celkem spolehlivé připojení kdekoli v dosahu sítě Eurotel, nepoloží-li vás měsíčně částka 1050 Kč včetně DPH, máte telefon podporující GPRS a potřebné propojovací vybavení, pak se služba jeví jako celkem rozumné řešení a mohu ji z vlastní zkušenosti doporučit.

Diskuse: Vyplatí se Eurotel Data Nonstop za cenu 1050 Kč měsíčně? Vyměnili byste tuto službu za modemové připojení? Můžeme se dočkat konkurenceschopné nabídky od ostatních operátorů? Jaké máte zkušenosti s touto službou vy?

Diskuze (137) Další článek: Měníme barvy MobilManie

Témata článku: Operátoři, O2, EU, Nokia 6310i, Siemens C55, Siemens ME45, Udávaná rychlost, Euro, Běžný modem, Data, Zkušenost, Rozumné řešení, Garantovaná rychlostMarvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

Švédové vyzývají Evropskou unii, aby zakázala těžbu kryptoměn. Bojí se o životní prostředí

** Ředitelé dvou švédských orgánů chtějí zakázat těžbu kryptoměn ** Důvodem jsou negativní dopady na životní prostředí ** Kryptoměny jsou prý z pohledu klimatických změn hrozbou

Karel Kilián
ŠvédskoEvropská unieKryptoměny
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Fanoušci oživili multiplayer závodů Motorstorm. Možná přibydou i další hry

Fanoušci oživili multiplayer závodů Motorstorm. Možná přibydou i další hry

Kultovní závodní arkáda pro Playstation 3 dostává druhý dech.

Michal Maliarov
ZávodníPS3
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment