Zkušenosti Qtek 8310: poprvé s Windows

Podle našeho katalogu je Qtek 8310 nejlepší mobil současnosti. Přitom se tento smartphone neprodává za přemrštěnou cenu. Přečtěte si o prvních zkušenostech uživatele, který používá telefon s operačním systémem Windows Mobile poprvé.
Kapitoly článku

V našem katalogu mobilů telefony srovnáváme podle mnoha parametrů a výsledkem je žebříček telefonů od nejlepšího po nejhorší. V první desítce rozhodují pouze desetinky procent našeho hodnocení a jen nepatrné změny v nastavení hodnocení jednotlivých parametrů by mohly pořadím pěkně zamíchat. Některý telefon ale být první musí a v současnosti je to smartphone Qtek 8310.

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů
 • megarecenze telefonu 

 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělený článek v textové verzi

Tenkrát poprvé

Vystřídal jsem mnoho mobilních telefonů. Nebráním se v podstatě jakékoli značce, sžil jsem se s Nokiemi, Siemensy, Sony Ericssony a občas přišla řada i na méně rozšířené značky. Několik měsíců jsem používal Sony Ericsson P900 nebo také symbianové Nokie. Doposud jsem ale jako hlavní mobil nepoužíval smartphone s Windows Mobile.

Mobilní operační systém od Microsoftu není u nás tolik populární jako Symbian S60. Nemá totiž za sebou někoho, jako je Nokia. Přístrojů nikdy nebylo na výběr mnoho a nejznámějšími průkopníky jsou véčka MPx200 a MPx220 od Motoroly. Nový Qtek 8310 by mohl řady uživatelů operačního systému Windows Mobile značně rozšířit, protože se jedná a solidní telefon klasické konstrukce s bohatou výbavou. A tak se najde určitě více uživatelů, kteří mobilní Windows vyzkouší poprvé, stejně jako já.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Qtek 8310: na pohled takový normální telefon

Telefon zatím používám necelé dva týdny. V pracovním shonu jsem si zatím nenašel chvilku prozkoumat všechny možnosti telefonu, ale to je možná dobře. U tohoto telefonu se dá očekávat, že si jej pořídí podobně vytížení uživatelé, kteří nebudou mít čas na studování všech funkcí.

Telefon podle mého gusta

Nejprve něco o samotném Qteku. Elegantní design bez žádných extravagancí je přesně podle mého vkusu. Zcela zaoblený a hladký zadní kryt však na jistotě pevného úchopu telefonu v ruce nepřidá. Telefon zejména v suché dlani nepříjemně klouže. Oceňuji jeho kompaktní rozměry a nízkou hmotnost oproti jiným smartphonům.


Prohlédněte si telefon na videu (AVI, DivX 5.2, 1,2 MB)

Bezvadné klávesnici s velkými tlačítky nemám co vytknout. Funkční tlačítka v horní řadě jsou sice poměrně malá a úzká, nicméně své rozměry kompenzují výrazným vystoupnutím nad okolní povrch. Okamžitě palcem nahmatáte to správné i poslepu. Joystick z klávesnice doslova trčí, až to vypadá trochu podivně. Z hlediska ovládání je však právě díky tomu výborně ovladatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkový pohled na klávesnici • malá tlačítka pod displejem a joystick 

Z ovládacích prvků mi trochu vadí boční tlačítka na levém boku. Je zde pár kláves pro regulaci hlasitosti sluchátka a nedaleko jedno funkční tlačítko. Rozpoznávání hmatem není ideální a tak při pokusu o zesílení zvuku s telefonem u ucha často mačkám právě ono funkční tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka na bocích telefonu

Zpět ke chvále. Tu si určitě zaslouží vynikající displeji s velmi jemným rozlišením 240 × 320 bodů. Displeje většiny ostatních telefonů mi teď přijdou příliš hrubé. Výborný je i zvukový výstup. Melodie ve formátu MP3 přehrávané při vyzvánění je radost poslouchat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej na silném světle • a ve tmě

Překvapivě dobrá je také výdrž tohoto telefonu. Přestože se jedná o smartphone s velkým barevným displejem, vydržím bez nabíječky i čtyři dny. Na prokazatelnější test výdrže však zatím nebyl čas. Cyklus navíc často narušuji při synchronizaci, kdy telefon k počítači připojuji USB kabelem a telefon se přitom začne nabíjet. Když je zcela vybitý, nechám ho k počítači připojený déle. Nabíječku jsem použil snad jednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod baterií • telefon se nabíjí přes USB konektor 

První krůčky celkem snadné

Pár zkušeností s Windows Mobile jsem již měl, proto mě například nepřekvapil aktivní pohotovostní režim. Telefon je neustále připraven k používání, vše důležité je hned při ruce. I nezkušení uživatelé si velmi rychle zvyknou. U svého předchozího telefonu jsem byl ale zvyklý vychýlením joysticku na některou stranu aktivovat určitou funkci, což zde pochopitelně nejde. Joystickem se pohybujete mezi prvky na displeji.


Aktivní pohotovostní režim

Na displeji mám zobrazeny ikony posledních pěti spuštěných programů, nejbližší událost v kalendáři, informaci o profilu a počtu přijatých zpráv. Pochopitelně nechybí datum, čas a stavové ikony. V nastavení jsem našel možnost přepnutí na trochu odlišné typy zobrazení, ale standardní se ukázalo jako nejpraktičtější.

Při stisku tlačítka Start, neboli levé kontextové klávesy, se zobrazí hlavní nabídka – devět ikon na displeji jako u jiných telefonů. Zde si ovšem můžete přepnout na další dvě karty nabídky s dalšími funkcemi. Rolovací způsob jako u Symbianu mi přijde přehlednější, ale proč ne, zvyknout se dá. Horší je, že není možné prvky nabídky libovolně přesouvat a třeba takový správce souborů nebo spuštěných úloh je až na poslední stránce.

 
Ukázka hlavní nabídky • nabídka druhé úrovně, zde konkrétně nastavení

Využil sem proto možnosti přiřadit nejčastěji používané funkce tlačítkům numerické klávesnice. Příslušnou klávesu pak stačí pouze déle podržet. Kromě funkcí je takto možné samozřejmě přiřadit a telefonní čísla. A aby tlačítek nebylo málo, je možné zkratky tvořit i z dvojmístných čísel (první stisknout krátce, druhé přidržet).

Ovládání jsem si tedy přizpůsobil, zvyknout si dá rychle. Výborná jsou speciální funkční tlačítka pro návrat o krok zpět nebo přímo na pohotovostní obrazovku. Speciální tlačítka pro přístup do adresáře a ke zprávám se také hodí. Přepnou vás do těchto míst, ať už máte v telefonu právě otevřeno cokoli jiného. Díky multitaskingu se pak můžete k přerušené činnosti vrátit.

K obrazu svému

Když už jsem měl ovládání trochu v krvi, chtěl jsem na telefonu nastavit datový účet pro internetový prohlížeč, MMS zprávy a e-mailovou schránku. Zde jsem ztratil nečekaně mnoho času, zejména při nastavování MMS zpráv. Všechny možné profily e-mailů, internetových připojení a zpráv jsou všelijak propletené a chvilku trvá, než najdete tu správnou nabídku, kde lze potřebné údaje zadat. Nezkušený uživatel zde bude hodně tápat, ale naštěstí má Eurotel připraveny přehledné návody k nastavení na svých stránkách. Nastavení Wi-Fi sítě jsem nechal na později.

 
Nastavení připojení

V dalším kroku jsem se jal telefon synchronizovat s Outlookem. Zde jsem byl naopak mile překvapen ladnou jednoduchostí a rychlostí. Po nainstalování synchronizačního softwaru ActiveSync jsem telefon připojil USB kabelem k počítači a synchronizace mohla začít. Při každém dalším propojení se telefon automaticky synchronizuje. Synchronizovat přes Bluetooth se mi však doposud nepodařilo, to už bohužel tak jednoduché není.

Telefon byl tedy nachystán k používání, ale chtěl jsem jej vybavit svými oblíbenými vyzváněcími melodiemi. Ať jsem je nahrál kamkoli, v nabídce vyzváněcích tónů se neobjevily. Rezignovaně jsem požádal o radu znalého kolegu – melodie bylo nutné nahrát do složky Aplication Data/Sounds... Struktura paměti je vůbec dost složitá a velmi nepřehledná. Své oblíbené internetové odkazy jsem nahrával do Windows/Favorites. Když už je přítomna složka My Documents, nemohla by být všechna uživatelova data pěkně pohromadě zde? Trochu mi také uniká smysl klasické složky Documents and Settings, která je prázdná, protože se data shromažďují právě v My Documents.

Ještě ke zvukům. Způsob vyzvánění lze rychle měnit pomocí profilů. Přístup k nim je pomocí vypínacího tlačítka, podobně jako u Nokií, nebo z aktivního pohotovostního režimu. Stačí kliknout na název aktuálního profilu a vybrat jiný.


Nastavení zvuků a profilů


V druhé kapitole se zaměříme na práci s telefonem a jeho funkce.

Témata článku: Qtek, , , , Motorola MPx200, Motorola MPx220, Qtek 8310, Sony Ericsson P900, Solidní telefon, Stavový lišt, Doplňková aplikace, Wind Down, Zkušenost, Win, Instalace programů, Wind, Pravá ruka, Jednotlivý parametr, Windows!, Podobný přístup, Pop