Zkušenosti s foťáčkem QuickPic pro Siemensy

Jak se fotí s prvním přídavným foťáčkem k Siemensům? Jakou kvalitu fotografií můžete očekávat? Obstojí na konkurenčním poli? Přídavný foťáček QuickPic IQP-500 jsme vyzkoušeli se Siemensem S55.
Zkušenosti s foťáčkem QuickPic pro Siemensy

Siemens S55 jsem kupoval v únoru letošního roku. Ani nevím proč, koupil jsem si ho pouze s datovým kabelem a bez kamerky. Později jsem zjistil, že to byla chyba, protože dohromady s telefonem foťáček vyšel na 1000 Kč. Samotný se ale prodával okolo 2000 Kč. Nechal jsem to být a doufal, že časem jeho cena klesne. Utratit 2000 Kč za věc, která je v podstatě pouhá hračka, se mi nechtělo. Nakonec jsem QuickPic IQP-500 dostal od přítelkyně k narozeninám.

Pár slov o vzhledu

Foťáček je vyroben ze stříbrného hladkého plastu, takže vypadá vcelku elegantně. Jeho rozměry jsou 66 × 42 × 18 mm a váha jen 35 gramů (pokud ho nosím třeba v pouzdře v kapse nebo na poutku na krku, vůbec o něm nevím). Na přední straně je čočka, blesk a průzor hledáčku. Na levé straně je konektor pro připojení k telefonu a na pravé straně poutko, kterým lze provléci šňůrku. Na zadní straně je průzor hledáčku a dioda která indikuje vyfocení fotografie a průběh jejího ukládání do telefonu. Pod hledáčkem je vyraženo logo „Siemens“. Jak jsem se již zmínil v balení kamerky bylo malé pouzdro a šňůrka pro pověšení na krk. Kamerku lze připojit k Siemensům S55, SL55, M55 a nově i C60.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Hledáček není na displeji

Hledáček je pouze na kamerce, jako hledáček tedy nelze použít displej telefonu. Na jednu stranu mě to mrzí. Když jsem ale viděl, jak funguje hledáček na displeji Sony Ericssonu T68i, tak mi to zase tolik nevadí, protože na displeji Siemensu S55 to je dle mého názoru nepoužitelná funkce. Hledáček není přesně synchronizován s čočkou, takže pokud se hledáčkem dívám na objekt, který fotím, ve výsledku je tento objekt na fotce posunutý trochu doleva. Docela jsem si na tuto „vlastnost“ zvykl a naučil jsem se s ní fotit.

Jak se nám blýská

Blesk je velmi malý a nepříliš silný. Fotím-li v místnosti, kde nejsou dobré světelné podmínky, nedokáže místnost osvítit natolik, aby fotka vypadala k světu. Venku je za zhoršené viditelnosti takřka nepoužitelný. Přiblížím-li se k objektu, který fotím moc blízko, blesk ho osvítí a výsledná fotka je moc světlá. V praxi tak raději fotím bez blesku. Jednak jsou fotografie lepší a hlavně si tolik nevybíjím baterii telefonu. Zapnutí nebo vypnutí blesku lze vybrat v menu „Kamera“. Zapnu-li blesk, nad levou kontextovou klávesou se objeví „Nabíjím blesk“. Blesk se nabíjí cca 10 vteřin. Energie pro blesk je čerpána z akumulátoru telefonu, protože kamerka nemá vlastní baterku. Pokud blesk nabiji tak 15x, kapacita plně nabitého akumulátoru se sníží asi o ¾ a potom začne telefon hlásit, že není dostatek energie pro používání foťáčku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozlišení 160 × 120 stačí pouze pro MMS

Paměť a rozlišení

Kamerka nemá vlastní paměť, a tak využívá paměť telefonu. Pokud ale vyfocené snímky nepřesunu do telefonu manuálně, zobrazí se mi pouze při připojení fotáčku k telefonu. Počet fotografií, které lze do telefonu uložit, záleží na volné paměti telefonu a na rozlišení v jakém jsou fotografie vyfoceny. Kamerka zvládá dvě rozlišení: 160 × 120 a 640 × 480 pixelů. Paměť Siemensu S55 je 921 kB. Ta je však sdílená pro všechno, co lze do telefonu uložit. Obrázky v rozlišení 640 × 480 zaberou okolo 30 kB, v nižším rozlišení je to zhruba 5 kB. Já mám v telefonu volných něco přes 300 kB, takže větších obrázků vyfotím okolo 10 a menších asi 55. Protože rád fotím momentky a ty si pak přenáším do stolního PC, fotím v rozlišení 640 × 480.

Jelikož se mi do telefonu vejde jen 10 takových obrázků, posílám je přes IrDA na paměťovou kartu svého PDA a potom obrázky přenáším z PDA do PC. Je to trochu krkolomné, ale můžu fotit téměř neomezeně. Při zobrazení na displeji telefonu rozdíl mezi těmito rozlišeními není poznat, protože S55 má mnohem menší rozlišení. Rozdíl je znatelný teprve na PC. Předpokládám, že si každý dovede představit rozdíl mezi fotografiemi, které jsou vyfoceny v rozlišení 640 × 480 a 160 × 120. Fotografie ve větším rozlišení jsou vcelku použitelné pro prohlížení na PC, menší rozlišení používám pouze pro MMS, protože na nich na počítači není nic vidět.

Fotíš, fotím, fotíme

Po připojení kamerky k telefonu se nad levou kontextovou klávesou objeví „Kamera“. Po jejím stisknutí se dostanu do menu pro ovládání kamerky. To je napůl česky a napůl anglicky (nepochopil jsem proč). Telefon i kamerku jsem kupoval u oficiálního prodejce. Problém nevyřešila ani vyšší verzí firmware. Už to tak si zůstane. V menu se levá kontextová klávesa používá pro vyfocení snímku, taktéž lze použít i tlačítko pro ovládání hlasitosti na levém boku telefonu. Pravá kontextová klávesa umožňuje vstup do menu, kde lze zapnout blesk, změnit rozlišení snímků, zjistit zaplnění paměti, mazat a přesunovat obrázky po jednom nebo všechny najednou a posílat snímky MMSkou, e-mailem, přes Bluetooth nebo IrDA.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Fotografie v rozlišení 640 × 480 nevypadají špatně ani na počítači

Po zmáčknutí tlačítka pro focení, telefon tiše pípne, čímž oznámí, že focení proběhlo úspěšně. Ve verzi firmware 17 by místo tohoto pípnutí mělo být klasické cvaknutí, jak ho známé z normálních fotoaparátů. Následně se fotka objeví na displeji telefonu. Fotím-li v menším rozlišení, zobrazení právě vyfoceného snímku trvá cca 5 vteřin. Načítá-li telefon obrázek ve větším rozlišení, trvá mu operace zhruba 15 vteřin (to je poměrně dlouhá doba). Z toho plyne, že nelze fotit rychle po sobě. Vždy musím čekat až telefon fotografii zobrazí a teprve potom můžu znovu fotit.

Práce s obrázky

Fotografie se musí přesunout z foťáčku do paměti telefonu. Tam s nimi lze pracovat podobně jako v menu kamerky. Je možné je různě přesouvat po paměti telefonu, mazat, posílat pomocí MMS, e-mailu, Bluetooth nebo IrDA. S55 neumí efekty jako třeba Sony Ericsson T68i, který dá snímek do rámečku, napíše k němu nějaký text atp.

Nejlepší je S55

Na vlastní oči jsem viděl a mohl porovnat fotky vyfocené Siemensem S55, Sony Ericssonem T68i, T300 a Nokií 6610. Co se týče kvality, nejlepší jsou ty pořízené Siemensem. Z uživatelského pohledu mi focení přijde nejjednodušší u T68i. Kvalita fotografií není nijak ohromující, přeci jen klasickým digitálním fotoaparátům se rovnat nemůžou, ale pro tento typ foťáčků hraje to, že ho můžu mít kdykoliv u sebe a obrázky mohu posílat MMSkou, e-mailem apod. Nakonec v rozlišení 640 × 480 jsou snímky celkem kvalitní a dá se na ně dívat. Jen ovládání a rychlost kamerky by mohly být lepší. Těmito nedostatky hodně ztrácí proti konkurenci.

Diskuze (33) Další článek: Oskarův WAP přináší sedm nových služeb

Témata článku: Siemens, Příslušenství, Siemens S55, Sony Ericsson T68i, Výsledná fotka, Oficiální prodejce, Zkušenost, Normální fotoaparátPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment