Zkušenosti s fotoaparátem k Siemensu S55

Siemens dodává ke svému mobilu S55 také digitální fotoaparátek QuickPic. Při přípravě recenzí telefonu jsme však fotoaparát neměli k dispozici, jeho hodnocení proto nyní nabízíme samostatně.
Zkušenosti s fotoaparátem k Siemensu S55

Digitální fotoaparátek QuickPic je zatím určen pouze pro mobilní telefon Siemens S55. Až v budoucnu bude možná využitelný i s chystaným modelem SL55, snad i s dalšími telefony. Je to modul, který se napřímo (tj. bez kabelu) připojí k systémovému konektoru mobilu, ze kterého je napájen a kterým putují data do paměti. Samotný fotoaparát nemá vlastní paměť.

  

 

Jako s běžným foťákem

Po připevnění modulu s digitálním fotoaparátem se délka telefonu zvětší asi o polovinu. Levé funkční tlačítko získá funkci "Kamera" a dostanete se s ním do ovládacího programu fotoaparátu. Při fotografování telefon většinou budete držet naležato a ukazovák pravé ruky přímo sedne na spoušť - jinak tlačítko na levém boku S55.

Klepněte pro větší obrázek
Boční tlačítko funguje jako spoušť

Snímaná scéna se na rozdíl od fotoaparátů, které jsou napevno integrovány do telefonů, nezobrazuje na displeji, musíte použít průhledový optický hledáček. Pro focení vzdálenějších objektů je toto řešení dostačující, u bližších scén se už začne projevovat paralaxa hledáčku i jeho nepříliš jasné ohraničení. Snímaná scéna potom někdy není na obrázku přesně tam, kde jste ji chtěli mít, někdy je pro uspokojivý výsledek nutno uskutečnit více pokusů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tyto ilustrační obrázky jsou nesmyslné: při fotografování
musíte mít mobil u čela, na displeji se ukáže až hotový snímek
(nevěřte ani kvalitě zobrazení na displeji)

Siemens QuickPic má zatím jako jediný u nás dostupný digitální fotoaparát k mobilu vestavěný blesk. Není to jen marketingová funkce, dokáže opravdu pomoci. Fotit můžete i v naprosté tmě (objektiv je typu fix focus), přisvětlení bleskem využijete třeba i při snímání v protisvětle. Vestavěný blesk je však poměrně náročný na energii. Podle údajů Siemensu sníží deset snímků provedených s bleskem kapacitu akumulátoru asi o pět procent.

Na energii je náročný i samotný fotoaparát. V situaci, kdy v telefonu zbývala přibližně ještě čtvrtina energie - mám-li věřit grafickému ukazateli - už fotoaparát odmítal spolupracovat.

Málo paměti je i bez fotoaparátu

Při spuštění ovládacího programu Siemens ukáže počet snímků, které se vejdou do volné paměti. Záleží ale na aktuálním nastavení, protože kromě velkých obrázků formátu 640 x 480 bodů lze fotit také menší snímky 120 x 160 bodů. Zajímavé je, že Siemens i v případě zvoleného vyššího formátu zároveň vytvoří i malý obrázek. Jeho velikost je kolem 5 kB, zatímco velký snímek má zhruba 35 kB. Celková paměť Siemensu S55 je 920 kB, ale dělí se o ni všechny databáze, javové programy, loga a vyzváněcí melodie. Místa pro fotografie tedy obvykle není mnoho.

V nastavení ovládacího programu fotoaparátu je ještě možno zvolit, zdali má být aktivní blesk. Ten je potom nutné stisknutím tlačítka nabít, což trvá asi patnáct sekund. Až poté je možné fotit. Spoušť reaguje s mírným zpožděním, na ukončení snímání mobil upozorní pípnutím.

Obrázek se posléze nějakou dobu přenáší do paměti telefonu, což trvá někdy deset sekund, jindy jsem ale naměřil až tři čtvrtě minuty (hovořím o velkém formátu). Snímek se zobrazí na displeji, odkud jej můžete poslat do počítače jako e-mail, stáhnout prostřednictvím Bluetooth nebo přes infraport. Pro použití v multimediální MMS jsem obrázek napřed musel uložit do standardních složek telefonu, teprve poté jej bylo možné vložit do zprávy.

Nadstandard

Kvalitu obrázků Siemensu QuickPic sice opět nelze srovnávat s digitálními fotoaparáty, ve srovnání s ostatními fotomobily je ale nadprůměrná. Snímky by si zasloužily větší ostrost a detaily, nezkresluje je však objektiv jako například u Nokie 7650 nebo i Sony Ericssonu P800. Také barvy vcelku odpovídají skutečnosti.

Pro hodnocení kvality snímků je ale škoda slov, raději se rovnou podívejte na obrázky. Fotky pochopitelně nejsou nijak upravovány, jen snímky focené na výšku jsem bezztrátově otočil o devadesát stupňů.


I když vyfotíte velký obrázek, Siemens k němu
rovnou přidá i tento menší formát. Kliknutím zobrazíte
sourozence v rozlišení 640 x 480 bodů.

  
Scéna nasvícená studiovými světly. Barvy jdou mírně do červena, jiné fotoaparáty
se netradiční teplotě světla dokázaly přizpůsobit lépe.

 
Ukázka využití blesku: v tmavé místnosti bez něj nevyfotíte nic, na druhém
obrázku je stejná scéna, byl však použit blesk. Na třetím obrázku jsem blesk
použil pro osvětlení popředí při fotografování v protisvětle.

 
Ještě jednou blesk: vlevo "bez", vpravo "s"


V malém hledáčku se špatně orientuje
a s lehkým a vratkým mobilem často
neudržíte rovný horizont


Pokus o makrofotku nevyšel

   
 
Další obrázky pro posouzení. Všimněte si například vinětace - tmavých rohů snímku.
S tímto problémem se potýkají prakticky všechny fotoaparáty v mobilech
.

Tipy na další stránky s fotografiemi ze Siemensu S55:

Infobox

Zdroj: AGORA Plus
Web: www.agora.cz, shop.siemens.cz
Cena: 1 940 Kč (Siemens prodává také balíčky telefon + fotoaparát)

Funkce, které fotoaparát podporuje: vestavěný blesk, optický hledáček

Funkce, které fotoaparát nepodporuje: zoom, vyvážení bílé, samospoušť, kompenzace expozice, noční režim, efekty, dodatečná úprava obrázků v telefonu

Diskuze (37) Další článek: Eurotel nechce ukázat správné MMS

Témata článku: Siemens, Fotoaparát, Siemens S55, TM Roh, Foto, ZkušenostVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Sebevražedný oddíl: komiksovka, plná stylizovaného krvavého násilí a bizarních antihrdinů [recenze filmu]

Sebevražedný oddíl: komiksovka, plná stylizovaného krvavého násilí a bizarních antihrdinů [recenze filmu]

James Gunn dostal od Warnerů volnou ruku a na invenčním výsledku je to vidět.

Marek Čech
Recenze filmů