V pondělí 12. září vydal Apple svůj nejnovější operační systém iOS 16 určený pro telefony iPhone. Protože konečně umožňuje upravit si zamčenou obrazovku, na kterou přináší i widgety, jednalo se o velmi očekávanou verzi. Novinek je ale rozhodně více. Systém nainstalujete na iPhony 8/8 Plus a novější, včetně iPhonu SE 2. a 3. generace.




Chcete-li své zařízení na iOS 16 aktualizovat, můžete tak učinit přímo ve svém iPhonu. Stačí k tomu jít do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru. Připravte si ale dostatek volného prostoru a mějte své zařízení nabité na více jak 50 % kapacity jeho baterie. Samozřejmě je vhodné být na Wi-Fi, protože aktualizace, kterou je třeba nejdříve stáhnout do zařízení, má několik GB podle modelu vašeho telefonu. Zároveň před aktualizací doporučujeme provést zálohu zařízení.
A teď už si ukážeme, které funkce v novém iOS 16 nás nejvíc zaujaly.
Zamknutá obrazovka
Apple konečně umožňuje více si personalizovat zamknutou obrazovku, kdy si ji můžete uzpůsobit ku obrazu svému, tedy v jistých mezích samozřejmě, úplně odvázat se pořád nemůžete. Najdete zde širokou paletu možných tapet, použít můžete i své fotografie, které se dynamicky prolínají s ukazatelem času. Přidat si můžete i pár widgetů. Měnit můžete ale i písmo, barvu, přidávat filtry atd.





Těchto tapet můžete mít tolik, kolik potřebujete, kdy se mezi nimi přepínáte podržením prstu na rozsvícené zamčené obrazovce. Společnost k tomu uzpůsobila i oznámení, která jsou díky tučnému textu přehlednější a mají také nové animace. Souhrn a úplný výpis se totiž rozbaluje ze spodní části, díky tomu jsou tak blíže prstům.
Zprávy
Určitě každému z vás se stalo, že jste někomu poslali něco, co mělo patřit úplně jiné osobě. Pokud si to uvědomíte do 2 minut, můžete toto odeslání v iOS 16 nově zrušit. Pokud si to uvědomíte do 15 minut, můžete zprávu alespoň upravit, a to až 5×. V tomto případě si nicméně příjemce může otevřít historii úprav.





Přečtené příchozí zprávy jde také označit jako nepřečtené, abyste na ně nezapomněli odpovědět. Smazané zprávy pak vydrží v koši po 30 dní, než se nenávratně odstraní. Skrze Zprávy můžete také zvát své kontakty ke spolupráci v aplikacích, a pokud odpovíte někomu tapbackem, a dotyčný používá zařízení s Androidem, zobrazí se mu odpovídající emotikon. Plánování odesílání zpráv bohužel pořád přítomno není.
Poznámky
Apple mírně upravil celé rozhraní, které nově řadí poznámky pode jasně zobrazovaného data. Ať jste pak kdekoli, kde je nějaká možnost sdílení, můžete si prostřednictvím obligátní nabídky vytvořit z daného obsahu rychlou poznámku.


Vylepšovala se ale i spolupráce, kdy sdílením odkazu můžete ke kolaboraci přizvat kohokoli chcete. Celé Poznámky jde také nově zamknou heslem a byly vylepšeny dynamické složky chovající se podle vámi zadaných pravidel.
Procentuální ukazatel nabití baterie
S iPhony X a jejich bezrámečkovými displeji, kterým Apple přidal výřez pro TrueDepth kameru s Face ID, odstranil také číselný procentuální ukazatel nabití baterie. Učinil tak jednoduše proto, protože se do zmenšeného stavového řádku nevešel. Trvalo to tedy 5 let, než jej vrátil.




Stačí k tomu jít do Nastavení -> Baterie a zapnout Stav baterie. Tato funkce není dostupná pro iPhony XR, 11 a 12 nebo 13 mini, nicméně se proslýchá, že s budoucí aktualizací by měl Apple tuto možnost poskytnout i těmto modelům. Jestli je to ale výhra, je otázkou. Ukazatel je poměrně nepřehledný a zejména při nabíjení, kdy je zde bílý text na zeleném podkladu, sotva čitelný.
Hledání na ploše
Když v iOS učiníte gesto potažení prstu po displeji směrem dolů, zobrazíte nabídku Spotlight, tedy hledání. Z nějakého důvodu si však Apple řekl, že jej dá uživatelům více na oči, tak se po aktualizaci na iOS 16 nachází nabídka Hledat místo zobrazení počtu stran plochy.





Jestliže se vám toto ale nelíbí, je zde naštěstí možnost vrátit se k původnímu zobrazení. Tuto možnost najdete v Nastavení -> Plocha, kde zrušte zapnutí možnosti Zobrazovat na ploše. Hledání jinak doznalo i vylepšení, kdy rovnou ukazuje sportovní výsledky nebo při hledání obrázků prochází více aplikací (Zprávy, Poznámky, Soubory atd). Umí hledat i podle míst, lidí nebo scén.
Snímek obrazovky
Google v Androidu 13 přišel s novým rozhraním pro kopírovaný obsah, a Apple pravděpodobně nechtěl být pozadu, jen nestihl zareagovat tak rychle. I tak ale přidal alespoň jednu užitečnou možnost do nabídky pořízení snímku obrazovky.


Když jej učiníte a rozkliknete si jej vlevo dole, tak po volbě Hotovo v iOS 16 vidíte možnost Zkopírovat a smazat. Po jejím výběru se vám snímek uloží do schránky, takže jej můžete vložit třeba do zprávy, e-mailu, poznámek atd., ale neuloží se vám už do galerie fotek.
Face ID na šířku
I když s tím třeba iPady Pro nemají problém, iPhony jste dosud nemohli odemykat v držení na šířku. Apple to nepřímo zdůvodňoval jejich hardwarovými omezeními. S iOS 16 tedy už Face ID na šířku funguje, ale jen s vybranými modely, kterých není mnoho.

Konkrétně se jedná jen o řadu iPhonů 13 a 13 Pro samozřejmě spolu s iPhony 14 a 14 Pro. Žádné nastavování není třeba, jakmile systém aktualizujete, a vlastníte podporovaný iPhone, automaticky vám ověřování tváře v držení iPhonu na šířku funguje.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium