Zkušenosti s Nokií 6310i: manažerova láska

Jeden z nejpopulárnějších mobilů na trhu nabízí vše, co průměrný český manažer využije. Velký seznam, Bluetooth, infraport, datové přenosy a nadprůměrná výdrž. To jsou hlavní atributy tohoto finského evergreenu.
Zkušenosti s Nokií 6310i: manažerova láska


Poznámka: V textu jsou použity fotografie z recenze mobilního telefonu Nokia 6310 (popisovaný telefon Nokia 6310i se totiž vzhledem liší od 6310 pouze minimálně - rozdílná je hlavně barva podsvícení)

Ačkoli nepatřím mezi příznivce mobilních telefonů značky Nokia, nedávno jsem si pořídil manažerskou klasiku od tohoto finského výrobce, Nokii 6310i. Okolnosti, které mě k tomuto rozhodnutí vedly, byly celkem jednoduché. Potřeboval jsem telefon, který je schopen spojit se přes Bluetooth (BT) s Palmem Tungsten T. Jelikož je nabídka telefonů s BT dost omezená a navíc Palm nenabízí ovladače zdaleka pro všechny telefony, neměl jsem moc na výběr. Nejprve jsem sice svůj Siemens ME45 vyměnil za Ericsson T39m, ale ten se po necelých dvou týdnech poroučel do servisu s nefunkční vysokofrekvenční jednotkou.

Závada nešla opravit, byly mi vráceny peníze a já si šel vybrat nový telefon. Jelikož jsem už T39m nechtěl ani vidět, rozhodovat jsem se mohl pouze mezi SE T68i, Siemensem S55 a právě Nokií 6310(i). Mobilní telefon používám déle než tři roky a za tu dobu jsem stihl vystřídat docela široké spektrum značek, Nokia zatím v tomto výběru chyběla. A jelikož se mi 6310i podařilo sehnat poměrně výhodně, nebylo co řešit. Tady jsou tedy mé zkušenosti s tímto telefonem, doplněné o několik poznatků o spolupráci s již zmiňovaným Palmem.

Vzhled telefonu

Nokia 6310i je na rozdíl od mnohých dnešních produktů této značky decentní a elegantní telefon. Z hlediska designu jí opravdu nelze snad nic vytknout. Vyzdvihnout také musím precizní dílenské zpracování telefonu. Ani po několika měsících používání nikde nic nevrže a neskřípe. Pravda je, že pokud telefon v ruce pořádně promačkáte, sem tam se nějaký pazvuk ozve, ale takto obyčejně s telefony nezacházíme, že? Při normálním používání je vše v nejlepším pořádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled možná vypadá divně, zkuste se ale podívat ještě podruhé

Co mě mrzí, jsou rozměry telefonu. 6310i je na můj vkus trochu „přerostlá“. Telefon je poměrně těžký, což ale překvapivě v ruce ani v kapse nepoznáte. Kolik telefon váží opravdu zjistíte až po patnáctiminutovém hovoru, kdy vás začne trochu bolet ruka. Smůla je, že se telefon nevejde do náprsní kapsičky u košile nebo trička. Telefon z ní totiž „vyčuhuje“, což vypadá přinejmenším zvláštně. Uklidit ho do kapsy u kalhot není také zrovna dvakrát vhodné, protože pak je docela problém si sednout. Inu nezbývá nic jiného, než telefon nosit v pouzdře na opasku, což ovšem také nemusí každému vyhovovat. Mě osobně to například vadí, protože málokdy nosím pásek a mít pouzdro upevněné přímo na kalhotách je dost nepohodlné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Větší telefony mají lepší ergonomii a když k Ericssonu T39 započítáte
anténu a větší šířku, není zase o tolik menší

Také mi vadí boule pod tričkem, kterou pouzdro vytváří. Nejlepší je nosit telefon v náprsní kapse u saka, což rozhodně není pro cílovou skupinu zájemců o tento telefon problém, já jako student sako tak často nenosím. Rozměry telefonu osobně považuji za největší mínus, se kterým jsem se doposud nevyrovnal.  Ale pro někoho, kdo nemá tak hubené prsty jako já, naopak mohou být rozměry telefonu zcela vyhovující. Rovněž musím uznat, že díky velikosti telefonu se na něj vešla perfektní klávesnice, které se budu věnovat později, a také výborný displej.

Displej, okno do duše

Displej telefonu je dostatečně rozměrný a hlavně výborně podsvícený. Podsvícení má bílo-modrou barvu, je rovnoměrné a má ideální intenzitu. Co mi ovšem na displeji  docela vadí, je fakt, že v pohotovostním stavu je docela nevyužitý. Po stranách jsou tradiční ukazatele síly signálu a stavu baterie, dole pak jeden stavový řádek určující funkci ovládacích tlačítek a nahoře řádek, kde se zobrazuje aktuální čas a informace o některých spuštěných funkcích (zámek klávesnice, BT, IRDA, GPRS apod.). Pod tímto řádkem je logo s názvem operátora a pak hodně velká volná plocha.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
6210 a 6310 hezky vedle sebe

Nepochopím, proč se právě tady nemůže ukazovat čas a hlavně aktuální datum. To totiž na displeji v pohotovostním stavu nijak nedostanete. Pravdou je, že jsem právě popsal typické znaky snad všech Nokií a možná za to budu kamenován, ale myslím si, že tento telefon je hlavně o využitelnosti a tohle mi prostě vadí. V ostatních případech je displej využit celkem dobře, i když je pravda, že čtyři řádky pro čtení i psaní SMS a listování seznamem není zas tak přespříliš. Ale bohatě to stačí, tady opravdu nemá smysl si stěžovat.

Témata článku: Nokia, Ericsson T39m, Nokia 6310, Nokia 6310i, Philips Fisio 820, Siemens ME45, Jediná informace, Celkový součet, Mobilní internetování, Man, Láska, Nejbližší příležitost, Aktivní zařízení, Manažer, Vyšehrad, Zkušenost, Pryžové tlačítko, SakoRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid