Zkušenosti: Siemens S45 a Eurotel Data Nonstop

Když jsem se doslechl o nabídce neomezeného připojení od Eurotelu, neváhal jsem ani chvíli. Nejdříve jsem se připojoval přes Ericsson T39, který jsem ale záhy vyměnil za Siemens S45. Udělal jsem dobře. S45 nabízí rychlejší stahování a řadu skvělých funkcí.
Zkušenosti: Siemens S45 a Eurotel Data Nonstop
Kapitoly článku

MT50 nebo S45(i)?

Přemluvil jsem kamaráda, který do té doby měl Nokii 3310, aby přešel na z vytáčené pevné linky na Data Nonstop. Netrvalo dlouho a Nokie byla vyměněna za Siemens MT50. Siemens MT50 s GPRS 4 + 1 dosahoval běžně rychlosti downloadu kolem 4,5 - 5,5 kB/s, což mě přimělo vyměnit mojí T39 za Siemens. MT50 mi ale nevyhovovala kvůli absenci kalendáře a synchronizace s PC, na kterou jsem byl zvyklý ze své T39. Chtěl jsem telefon s GPRS 4 + 1, kalendářem, českou T9, synchronizací s Outlokem. Zvolil jsem proto Siemens S45 (v bazaru se dá koupit za 2990 Kč)

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Plynoucí léta S45 na eleganci neubrala

Ocenil bych také e-mailový prohlížeč, na který jsem byl zvyklý z T39, jenže Siemens S45i (s e-mailovým prohlížečem), stál o 800 Kč víc, což se mi nezdálo odpovídají za stejný telefon, který má jen jiný firmware. Koupil jsem si tedy S45 a rozhodl se, ačkoliv jsem to předtím nezkoušel, že si firmware přehraji sám. Na internetu nebylo těžké sehnat návod, potřebné programy a full flash nového firmwaru. Celá operace se povedla na první pokus - S45i byl na světě a 800 Kč ušetřených v kapse.

Nabíjení při datování?

Teď už zbývalo před prvním připojením jen vyřešit nabíjení telefonu při datování. Na internetu jsem našel zapojení konektoru Siemensu a podle něj zapojil nabíječku do datového konektoru - na pin 1 mínus na pin 3 plus. (stačí se podívat, jak je zapojena nabíječka) Tuhle operaci zvládne opravdu každý, kdo alespoň někdy držel v ruce pájku. V diskuzích o Siemensech se často objevuje zjištění, že Siemens se chybou firmwaru po dobití a následném vybíjení při datování už nezačne dobíjet. Musím říct, že jsem se s touto chybou nesetkal. Podle servisního menu se telefon při datování normálně dobije a poté už baterie drží 100% kapacity a telefon se napájí z nabíječky, takže se ani nabíjet nemusí. Verzi firmwaru mám 04.

Siemens a připojení

Siemense jsem už předtím měl, takže přejít na ovládání Simensu z Ericssonu nebyl problém. Stáhnul jsem si aktuální verzi programu XTDN Connect a synchronizoval telefon s Outlookem. Nevím proč, ale synchronizace probíhá mnohem rychleji než u Ericssonu T39. Nainstaloval jsem ovladač modemu a ručně nastavil připojení. „Siemensovský“ program GPRS Modem Asistent telefon připojený neoriginálním kabelem totiž vůbec nedetekuje. U nastavení modemu nesmíte zapomenout přidat řetězec  (+cgdcont=1,"IP","internet").

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kryt baterie nepříjemně vrže -- Klávesnice je podařená

První připojení mě skutečně utvrdilo v tom, že se upgrade na GPRS 4 + 1 opravdu vyplatil. Rychlost je skutečně o 25 % vyšší a proč nevyužívat vyšší rychlost, když tato možnost existuje. Na začátku používání tarifu Data Nonstop doprovázely službu výpadky, které mě dokonce přinutily několikrát zavolat na info linku Eurotelu. Po pár dnech výpadků došlo asi k posílení páteřních linek, takže výpadky ustaly a připojení se stabilizovalo. Když srovnám připojení přes GPRS s pevnou linkou, je při načítání stránek o něco pomalejší (vzhledem k tomu, že se nepoužívá komprese, což se dá změnit), při stahování souborů je rychlejší GPRS (4 + 1).

Jak zrychlit načítání stránek?

Existuje skvělý program Cproxy, který je zatím zdarma. Je to kompresní proxy s filtrem reklam (jpeg, gif, flash) a možností komprese obrázků (v poslední verzi jak JPEGů tak GIFů). Urychlení je u textových stránek až neuvěřitelné, stejně tak u komprese e-mailů. Například načítání rozsáhlých diskuzí, které bez použití Cproxy trvá desítky sekund je zrychleno na pouhé sekundy. Stahovaní velkých mailů, například s nezabalenou přílohou z Wordu zrovna tak.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Siemens S45 lze v bazaru sehnat za slušné peníze

Dosahuji běžně ůspory až 65% dat, což se hodí hlavně uživatelům, kteří nemají neomezený GPRS tarif. Dříve byly u Cproxy trošku problémy se stabilitou, ale teď byl zprovozněn nový server s linkou 100 Mbit/s, takže problém by měl být v nové verzi vyřešen (více informací naleznete na www.cproxy.com).

Témata článku: Siemens, EU, Siemens MT50, Siemens S45, Siemens S45i, Jediné omezení, Lepící páska, Data, Zkušenost, MultiMediaCard, Nový server, Pravidelné používání, EuroPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlákavější herní pecky, které se ukázaly na výstavě E3

Vybrali jsme nejlákavější herní pecky, které se ukázaly na výstavě E3

E3 je za námi a je čas bilancování. Na které hry se nejvíce těšíme?

Ladislav Novák
E3Téma
Jednoduchá diagnostika automobilu pomocí telefonu a OBD-II adaptéru za pár stokorun

Jednoduchá diagnostika automobilu pomocí telefonu a OBD-II adaptéru za pár stokorun

** Zlobí vás auto a chcete zjistit, v čem je problém? ** Pomocí levného OBD-II adaptéru a aplikace máte možnost ** Ukážeme vám, jak zjistit závady v řídicí jednotce

Karel Kilián
DopravaAutomobilyMobilní aplikace
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Nový deníček ze sci-fi Starfield láká do vesmírných koutů a tajemných příběhů
Michal Maliarov
StarfieldVideo