Zkušenosti: Sony Ericsson T300 vás nezklame

Sony Ericsson T300 jsem si koupil v rámci akce mobil+ společnosti Eurotel. Chtěl jsem mobil s barevným displejem a 4500 Kč za telefon včetně foťáčku mě donutilo jednat. Koupě rozhodně nelituji. T300 má své mouchy, klady však dalece přesahují zápory.
Zkušenosti: Sony Ericsson T300 vás nezklame

Když jsem T300 viděl na obrázcích, říkal jsem si, že je to příšerná placka. Když jsem ji pak držel v ruce, zase tak ošklivá mi nepřipadala. Trochu silnější tělo navíc pomáhá dobrému ovládání. Nakonec jsem si tento telefon oblíbil a design se mi líbí čím dál víc. Již jsem zmínil výborné ovládání. Tlačítka jsou skvělá a dobře reagují na stisk. Jenom mi trošku vadí miniaturní kontextová klávesa a tlačítko C, ale dá se na to zvyknout a pokud nemáte obrovské prsty, při ovládání to nevadí.

   
Na design telefonu si musíte chvíli zvykat. Mobil může připomínat nevzhlednou placku

Další věc, která mi dělá neustále problémy, je způsob zamykání a odemykání klávesnice. Zamyká se totiž stiskem kontextové klávesy a joysticku a odemyká stiskem klávesy C a joysticku. Často se mi to plete a víc by mi vyhovovalo zamykání i odemykání jednou klávesou. Jinak je ale kontextová klávesa výborným pomocníkem, vždy vám nabídne seznam aktuálně potřebných úkonů.

Přehledné menu

Menu telefonu je v první úrovni rozdělené do devíti animovaných ikon, což mi naprosto vyhovuje – je velmi přehledné. V dalších úrovních jsou to klasické textové položky pod sebou. Co mě však na struktuře menu zarazilo, je nastavování připojení k wapu. To musíte  totiž provést nadvakrát a to v sekci Připojení, kde nastavíte parametry připojení a potom v sekci Služby wap (kde se skrývá i prohlížeč), kde nastavíte jednotlivé profily. Je v tom trochu zmatek, ale pokud byste si nevěděli rady, internetové stránky výrobce nabízí radu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Menu je přehledné. -- Displej zobrazí 256 barev

Styl menu si můžete upravit pomocí schémat, která kromě barvy změní i tapetu pohotovostního displeje, podklad v první úrovni menu a graficky zpracované nadpisy v ostatních úrovních menu. Pokud by se vám přidělená tapeta nelíbila, můžete si ji samozřejmě vyměnit nezávisle na schématech.

Nyní pár slov k displeji. T300 byla jedním z prvních mobilů s barevným displejem na našem trhu a je to na ní znát. Podpora 256 barev dnes už nikoho neohromí a dosti hrubé rozlišení na kráse taky zrovna nepřidá. Fotku na pozadí bych si rozhodně nedával, protože  pomalu není poznat, co na fotce je (foťáček však fotí výborně a na počítači vypadá obrázek dobře). V mobilu je ale plno hezkých obrázků přizpůsobených displeji. Nejvíc mi však s příchodem jarního sluníčka vadí pasivita displeje. Na přímém slunečním světle opravdu nevidím vůbec nic.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je několik her. -- Minigolf patří k nejlepším

Kromě obrázků v mobilu najdete pár hezkých polyfonních melodií (většinu melodií, co teď používám, jsem si ale stáhnul z wapu) a několik her formátu Mophun, které si rovněž můžete stáhnout z wapu. Hry vypadají i na tomto displeji dokonale a jsou výborně propracované. Např. při hraní minigolfu se opravdu zabavíte.

Pohrajte si s MMS

S obrázky a melodiemi jsou spojeny multimediální zprávy. Editor MMS mě opravdu příjemně překvapil. Dá se v něm vytvořit malá prezentace rozdělená na stránky. Každé stránce můžete určit pozadí a dobu trvání. Melodie může buď hrát nepřerušovaně po celou dobu přehrávání zprávy, nebo můžete každé stránce přiřadit vlastní zvuk. Ale přiznám se, že editor MMS jsem použil pouze jednou, a to, když jsem měl mobil nový a zkoušel, co dovede. Jinak MMS zprávy vůbec nevyužívám, hlavně kvůli ceně.

Kromě MMS telefon samozřejmě podporuje i klasické SMS, a to včetně české T9. Někteří lidé si stěžují, že T300 je při psaní strašně pomalá, ale já si myslím, že je rychlost dostatečná. Dále v telefonu najdete e-mailový klient, který dokáže pracovat s několika e-mailovými adresami. Při stahování si můžete vybrat, jestli chcete stáhnout celý e-mail nebo jenom hlavičky a následně pouze vybrané e-maily.

Pro teenagera i manažera

T300 není jen zábavným mobilem, klidně ho může využívat i manažer. GPRS, HSCSD nebo infraport zaručují skvělé spojení s okolím. Navíc T300 jako jediný mobil, s kterým jsem se setkal, umí přes IP odeslat jakoukoliv melodii nebo obrázek ze své paměti. Třeba Nokie je nejen neumí odeslat, ale ani přijmout. Kromě toho zde najdete také organizátor, kde však chybí klasický kalendář, což je trochu škoda. Co se paměti týče, někteří tvrdí, že 1 MB je dost málo, ale já mám v paměti uloženo vše, co potřebuji (5 her, 8 melodií + původní, 2 fotografie + původní obrázky a 5 barevných schémat), a bohatě mi to stačí.

 
Datový konektor je stejný jako u starších Ericssonů

Na závěr dobrý tip. Ačkoliv má mobil výměnné kryty, nerozdělávejte jej! Já jsem si vždycky liboval, že se dovnitř vůbec nepráší. Jenže pak jsem jednou oddělal přední kryt a od té doby musím telefon pravidelně jednou za týden rozebrat a utřít v něm prach nebo bych za chvíli vůbec nic neviděl. To je asi největší chyba, kterou jsem na T300 našel.

Celkově je T300 velice vydařený mobil, který za cenu kolem 4000 – 5000 Kč, za kterou se prodává nyní, rozhodně stojí.

Diskuze (124) Další článek: MyDevice: smartphone ovládaný pohybem

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T300, Dobré ovládání, Son, Eri, Potřebný úkon, Největší chyba, Vaš, Zkušenost8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby