Zkušenosti: tři mobily ze stáje Ericsson

Mobilní telefony značky Ericsson měly vždy své zvláštní kouzlo. I já jsem mu podlehl a vystřídal rovnou tři po sobě: A2618s, R320s a Sony Ericsson T68i. V podrobném článku vám předkládám své zkušenosti.
Zkušenosti: tři mobily ze stáje Ericsson
Kapitoly článku

Tento článek je dalším počinem do nové čtenářské rubriky Zkušenosti. Naši čtenáři se zde budou podílet o praktické zkušenosti s novými a zajímavými mobily, kterým jsme v recenzích nemohli věnovat tolik času. Právě při koupi nového telefonu se články tohoto typu můžou hodit, dlouhodobé zkušenosti majitelů jsou nenahraditelné. Pokud i vy vlastníte zajímavý přístroj (mobil, PDA či příslušenství atd.), pošlete redakci uživatelskou recenzi o minimálním rozsahu 3000 - 4000 znaků (jedna strana A4 ve Wordu). Nejlepší kousky pak budou zveřejněny.


Položíte-li si všechny tři mobily na stůl vedle sebe, tak jeden vás zaujme na první pohled, jako kdyby mezi ně ani nepatřil. Je to model T68i, který navíc nemá externí anténu a honosí se barevným displejem. I přes velké rozdíly mají nicméně všechny typy hodně společného.

Řada A reprezentovaná A2618 představuje třídu low-end, řada R v podobě R320 třídu klasického manažera a řada T s T68i je velmi dobře vybavený stylový telefon s manažerskými funkcemi. Dnešní Sony Ericsson označuje téměř všechny své mobily písmenem T (případně Z u produktů vycházejících ze Sony) a P pro komunikátor P800 a třídění je tak složitější. Navíc se poslední dobou rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi – lowend, manažer a stylový telefon značně stírají. T68i je toho názorným příkladem.

Hodnocení vzhledu je vždy subjektivní záležitost. Přesto si troufám elegantní T68i označit za nejhezčí kousek ze zmíněné trojice, jenž zapůsobí zejména na ženy. R320s zaujme svým solidním konzervativním vzezřením spíše mužskou polovičku. Pro A2618 se zajímavým motýlkovým uspořádáním displeje a oboustranně výměnnými kryty s velkým výběrem motivů a barev bych viděl uplatnění především mezi mládeží a méně náročnými uživateli.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ericsson A2618 nabídl ve své době mnoho funkcí za velice příznivou cenu

Rozměry A2618 a R320 jsou prakticky totožné. Z profilu se jeví A2618 tlustý, zatímco R320 hezky placatý a tenký mobil, čímž si vysloužil pojmenování jako pádlo či lopata. Naopak T68i je proti nim trpaslík, který se však v ruce drží velmi dobře a oproti placaté R320 neprokluzuje. Z hlediska váhy se nejvíce pronese cvalík A2618 se svými 140 g váhy, R320 se na své rozměry jeví poměrně lehká – 110 g. T68i s 85 g  je samozřejmě nejlehčí a v kapse ho sotva ucítíte.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ericsson A2618 se jeví z boku jako pěkný tlouštík. Klávesnice je měkčí a nepříliš ergonomická

Antény Ericssonu byly vždy proslulé svoji robustností a velikostí, ať už v podobě kolíku jako u A2618, placičky u R320s nebo již interní antény u T68i. Na anténách je vidět, že Ericsson musel ustoupit ze své konzervativnosti a přejít k stále populárnějším a praktičtějším integrovaným anténám. Pokud nosíte totiž mobilní telefon v kapse u košile, tak vám bude vnější anténa docela vadit. Na druhé straně externí antény byly vždy proslulé vyšší citlivostí na signál.

Světla jako na zámku

Displeje jsou poměrně velké a s dostatečným rozlišením. Zatímco A2618 se honosí černobílým displejem s zelenožlutým podsvícením, R320s přidává vyšší rozlišení, rovnoměrné luminiscenční zelenomodré podsvícení a T68i dokonce i 256 barevný pasivní displej. Rozlišení rostlo od 101 x 56 u A2618 přes 101 x 64 u R320s až na 101 x 80 u T68i. Bez zapnutého podsvícení je na světle nejlépe čitelný Ericsson R320s, nejhůře naopak T68i, což je daň za pasivní barevný displej. Na slunci vám u pasivního displeje nepomůže ani podsvícení. I když jsou barvy stále zřetelné, kontrast je rapidně nižší a to i na maximu.

Pokud však displeje rozsvítíte, stává se T68i ve tmě jednoznačným vítězem s nejhezčím a nejvýraznějším displejem. Oproti tomu nejvíce ztrácí A2618, která má podsvětlení slabší a docela nerovnoměrné. Pro menu a text nabízí nejvíce (7+1) řádků T68i, u R320 si musíte vystačit s 4+1 a u A2618 jen s 3+1 řádky. Zatímco je ale písmo na T68i při 7 řádcích titěrné, na zbylých dvou telefonech je i z dálky dobře čitelné. Naštěstí u T68i je možné volit ze tří velikostí písma.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ani se zapnutým podsvícení si na přímém světle s T68i moc nepočtete. O to lepší to bude v noci

Klávesnice jsou zcela odlišné. Zatímco R320s použila tvrdý plast, kde je přehmat díky velkým rozestupů za zřetelnému stisku téměř vyloučen, A2618 má klávesnici měkčí a méně ergonomickou, zejména tlačítka Yes a No se znatelně prohýbají. T68i má sice klávesnici kvalitní, ale přeci jen menší, takže se při psaní občas překlepnete. Všechny klávesnice mají tlačítka Yes, No, C a boční dvoupolohové tlačítko pro standardní ovládání Ericsson. A2618 má navíc dvě tlačítka se šipkami, R320s čtyři a T68i to řeší nejpohodlněji s citlivým, ale přesným a dobře ovladatelným pěti směrným joystickem (na který si je potřeba zvyknout). Boční tlačítko má navíc u R320s a T68i také funkci Multitap pro urychlení psaní SMS.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ericsson T68i zaujme především svým elegantním vzhledem a bohatými funkcemi

Pro indikaci signálu a stavu telefonu či baterie používá Ericsson LED diody. U A2618 je jedna, která svítí pouze zeleně. R320s svítí zeleně i červeně a T68i obsahuje navíc modrou diodu pro indikaci Bluetooth. Diody však při zapnutém telefonu neustále blikají nebo svítí a nejdou nijak vypnout, což může rušit zejména ve tmě.

Došla šťáva

Každý telefon byl standardně dodáván s jiným typem baterie. A2618 dostane s 750 mAh NiMH, R320 s 850 mAh Li-Ion a T68i s 700 mAh Li-Pol. Zatímco NiMH trpí paměťovým efektem a je u ní třeba dodržovat přesné vybíjecí cykly a jednou za čas ji celou zformátovat, Li-Ion a Li-Pol naopak trpí přebíjením nebo totálním vybitím, proti kterému se brání ochrannými obvody. Také mají výhodu nižší váhy při zachování stejné kapacity. Ve výdrži nepatří žádný z těchto telefonů k rekordmanům.

Hovorová doba je sice slušná, zato pohotovostní doba za ní velmi pokulhává a ideální hodnoty nedosáhnete ani v nejlepším případě. Běžně vydrží u všech typů 2-3 dny, přičemž po roce nastávají problémy. Barevný displej je velký žrout energie. Je zajímavé, že lze použít podobné příslušenství a nabíječky díky stejným konektorům, a to i přes dosti odlišnou dobu výroby. Touto kompatibilitou celé 3V řady si u mě Ericsson získal plus.

Stav kapacity je velmi dobře ukazován podrobným indikátorem, který je u R320 a T68i navíc doplněn o údaj o zbývající pohotovostní době a hovorové době. Jde však o hodnoty orientační a většinou také nadhodnocené. Jejich přesnost tak nepřesahuje 20 - 30 procent. Zejména u barevného displeje se mění velmi znatelně a odhad se zlepšuje se stářím baterie, pokud nedojde k jejímu poškození.

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T68i, Věrný společník, Podobné příslušenství, Třetí znak, T - Mobil, Zkušenost, Velký rozestup, Stáj, MOBI, Paměťový efekt, Eri, Vnější anténa, MobilMarvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment