Zkusili jsme Huawei HarmonyOS: Jeden by ani nepoznal, že to není jen další upravený Android

Huawei před pár dny představil HarmonyOS. Tento operační systém je důležitým krokem v odluce od Androidu, který firmě před dvěma lety sebrala Trumpovská Amerika. Už v těchto dnech je dostupný pro vybrané telefony v Číně, pro stávající telefony mimo Čínu se s ním nepočítá. Už brzy ale na trh dorazí hodinky Huawei Watch 3, které HarmonyOS mají. My už máme Harmony v Huawei Mate 30 Pro a v galerii vám ukážeme to nejdůležitější.

Hned na úvod je třeba říci, že největší síla HarmonyOS spočívá ve spolupráci více zařízení: chytré telefony, tablety, hodinky, chytrá domácnost… Většina výrobků je ale zatím dostupná pouze v Číně, výrobce tedy spustil HarmonyOS primárně na svém domácím trhu, kde se jeho síla projeví nejvíce. Uvidíme, kdy se více produktů s HarmonyOS dostane k nám do Evropy.

Miniaplikace

V galerii uvidíte domovskou obrazovku. Pod vybranými ikonkami najdete vodorovnou linku, která indikuje podporu tzv. miniaplikací. Po takové ikonce stačí potáhnout prstem nahoru, otevře se okno s vybranou sadou informací. U ikony kalendáře se otevře náhled na celý měsíc, u ikony telefonu si můžete zobrazit seznam oblíbených čísel apod.

Miniaplikace fungují podobně jako widgety, ovládání telefonu usnadňují a urychlují. U většiny podporovaných aplikací je k dispozici více formátů miniaplikací a sami zvolíte, který se potažením prstu nahoru aktivuje. Takto otevřený widget zavřete kliknutím kamkoliv mimo, nebo jej v této rozšířené formě ponecháte na displeji. Podržením prstu na složce s aplikacemi můžete zobrazit a na ploše nechat trvalý náhled této složky, při otevírání aplikací z dané složky tak ušetříte jedno kliknutí.

Gesta a rozdělené rolety

Dosud byl ovládací panel a prostor pro notifikace společný, HarmonyOS ale přináší změnu (po vzoru iOS). Potažením dolů z pravého horního okraje obrazovky se objeví rychlé nastavení (ovládání hudebního přehrávače a možnosti vyhledání dalších zařízení s HarmonyOS). Potažením dolů z levého horního okraje se dostanete do notifikací.

A když už jsme u gest – potažením ze spodního rohu obrazovky se dostanete k přehledu miniaplikací.

Okem byste změnu skoro nepoznali

Vzhled uživatelského rozhraní se oproti Androidu (s nadstavbou od Huawei) změnil minimálně. Máme zde upravenou nabídku nastavení, vylepšeného správce úložiště a nechybí jeden nový motiv. Na první pohled byste HarmonyOS od předchozí verze systému téměř nepoznali (Huawei Mate 30 Pro dosud spoléhal na uživatelské rozhraní EMUI 11).

V nastavení přibyla nová funkce Hlavní zařízení, tady už nyní můžete povolit sdílení souborů a fotografií mezi více přístroji (pod jedním HuaweiID), s příchodem dalších produktů se možnosti této funkce dále rozšíří.

Systém jako celek je rychlý, reaguje svižně na každý povel a subjektivně mám pocit, že i výdrž na jedno nabití je ještě o něco lepší, než byla v minulosti.

Diskuze (44) Další článek: Samsung na veletrhu MWC ukáže, kterým směrem se posune platforma Wear OS

Témata článku: Huawei, Android, Aplikace, iOS, Hodinky, Harmony OS, Čína, Harmony, Operační systém, Evropa, Huawei Watch, Obrazovka, Telefon, HarmonyOS



Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 gramů lehčí

Sony potichu vyrobilo novou revizi PS5. Je o 300 gramů lehčí

Sony už po necelém roce vyrábí upravený PlayStation 5

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
Duel procesorů pro náročné hráče: Intel Core i7-11700F vs. Ryzen 5 5600X

Duel procesorů pro náročné hráče: Intel Core i7-11700F vs. Ryzen 5 5600X

Ve hrách zatím špičkové procesory s dvanácti nebo šestnácti jádry příliš nevyužijete. Lepší je mít vyšší výkon na jádro při nižším, ale dostatečném počtu jader. Oba testované procesory to skvěle splňují.

Adam Vágner
DuelProcesory