V Česku můžete vybírat telefony zhruba třicítky značek, které na našem trhu oficiálně působí. Některé jsou už jen „kostrami“ dnů minulých, využívá se známý název, jenže výrobu zajištuje někdo úplně jiný.
Všechny u nás působící značky jsme srovnali podle abecedy. Ke každé přidáváme základní charakteristiku, přehled portfolia a zmíníme i telefony, o které je největší zájem.
Alcatel
- Země: původně Francie, dnes Čína
- Na trhu od: 1997
- Rodina: TCL (výroba), Nokia (vlastník licence)
- Portfolio: nižší třída (smartphony i hloupé telefony)
Značka Alcatel se pojí s prvními českými mobilními krůčky. Mnoho z nás dodnes pamatuje na Alcately řady OneTouch, které se s různobarevnými kryty prodávaly v sadách Go s předplacenými kartami. Cíl byl už před lety zřejmý, nabídnout cenově dostupné telefony k dobovým trhákům značek Ericsson, Siemens a Nokia. Značka jako taková dnes existuje jen díky licencování. Formálním vlastníkem je finská Nokia, práva na značku však přeprodává čínské firmě TCL.

Logo Alcatelu se v průběhu historie hned několikrát měnilo, to poslední bylo oznámeno v roce 2016.
Ta až do roku 2021 používala u telefonů logo Alcatel (v posledních letech spíše sporadicky, a to jen u nejlevnějších telefonů), dnes už však brand Alcatelu z trhu prakticky vymizel. Je synonymem pro úplně nejlevnější telefony (případně tablety) od TCL, ale většinu produktů už firma umisťuje na trh pod svou vlastní značkou a starší „alcatelácké“ produkty přejmenovává.
Nejoblíbenější Alcately
Další oblíbené Alcately
Alcately, které můžete najít na trhu, charakterizuje důraz na co nejnižší cenu. Mezi smartphony najdete několik let staré chytré telefony či hloupé telefony klasické či véčkové konstrukce, popř. telefony pro seniory. U smartphonů se jedná o modelovou řadu Alcatel 1, u zbývajících telefonů nemá značení přesně daný formát. Nejlepší dny však má Alcatel už dávno za sebou. I proto už mají novější telefony značku TCL.
Pokračování 2 / 34
Aligator
- Země: ČR
- Na trhu od: 1996 (jako výrobce příslušenství), 2009 (telefony)
- Rodina: Adart Computers
- Portfolio: seniorské tlačítkové, ale i dotykové telefony
Česká značka Aligator vznikla v roce 1996, primárně dodávala neoriginální příslušenství pro mobily prodávané v síti Eurotelu a Paegasu. Firma vznikla pod hlavičkou společnosti Adart Computers, která ze zahraničí dovážela komponenty, a stavěla z nich počítače- Později se značka pustila do foťáků DigiCam, mp3 přehrávačů DigiBeat, ovšem nejvíce se ji vždy dařilo s telefony. První dorazily na trh těsně před iPhonem, jenže byly velmi jednoduché. I proto se Aligator začal zaměřovat na úzkou skupinu lidí – seniory.

V portfoliu značky najdeme, jak tlačítkové telefony, tak Android smartphony s jednoduchým launcherem řady FiGi. Přízvisko Dual, Suo nebo Dual SIM označuje telefony se dvěma SIM kartami (často ještě v kombinaci microSIM + nanoSIM), ostatní modely mají všeříkající doplňkové označení Senior. V aktuální nabídce jsou i starší véčka nebo odolné tlačítkáče.
Nejoblíbenější telefony značky Aligator
Další oblíbené telefony značky Aligator
Jedná se o českou společnost, která u svých telefonů klade důraz na jednoduchost a nízkou pořizovací cenu. Tlačítkové telefony začínají pod tisícovkou, základní Android pořídíte zhruba za dvojnásobek. Značku v televizním vystoupení zviditelnil svojí grimasou bývalý prezident Miloš Zeman.
Pokračování 3 / 34
Apple
- Země: USA
- Na trhu od: 2007
- Rodina: Apple
- Portfolio: vyšší střední třída a vyšší třída, tablety, hodinky, sluchátka, brýle
Technologický gigant a „trendsetter“. Značka Apple v roce 2007 představila iPhone a s tím změnila mobilní svět. Dodnes se jedná o firmu, která má velkou sílu v oblasti marketingu, a dokáže úspěšně „prodat“ své technologické inovace, i přesto, že je někteří výrobci Androidů nabídli již dříve. Největší výhodou je to, že si Apple vyvíjí i vlastní software, který nasazuje na vlastní hardware.

Značka má také velmi loajální uživatele, a na trhu nabízí smartphony (iPhone) i tablet (iPad), chytré hodinky, VR brýle, sluchátka a doplňkové příslušenství. V zařízeních značky běží systém iOS, pro něhož je namíru vyráběn hardware, zejména procesory. Design iPhonů a iPadů se mezigeneračně nijak zásadně nemění. Na jednu stranu uživatelé používají „stále stejný“ iPhone, na stranu druhou jim nové zařízení nepřipadá cizí, a rychle se na něj zvyknou.
Nejoblíbenější iPhony
Další oblíbené iPhony
V Česku Apple nabízí stejné produkty, jako na zahraničních trzích. Tedy několik posledních řad iPhonů (nové se na trh dostávají vždy v září), lehce ořezaný iPhone SE a několik variant iPadů. I zde je výběr od základních modelů pro profesionální tablety. Zatímco u tabletů se kvůli opakovanému značení objevuje často i rok jeho uvedení v závorce, u iPhonů se pokračuje v číselné řadě.
Pokračování 4 / 34
Asus
- Země: Tchaj-wan
- Na trhu od: 2014 (ZenFone), 2018 (ROG Phone)
- Rodina: Asustek
- Portfolio: vyšší třída a herní telefony
Asus je pátým největším výrobce počítačů na světě, a smartphony jsou jen okrajovou součástí jeho technologického byznysu. Značka oslovuje zejména mobilní hráče a náročnější uživatele, které si ve stávající podobě u jiných značek, ať již s ohledem na fyzickou výbavu telefonu nebo cenu, nemohou vybrat.

Asus dlouhou dobu u telefonů používal své běžné logo, až s nástupem roku 2023 vsadil na jeho modernizovanou podobu
Asus se v posledních letech soustředí jen na dvě výrazné kategorie produktů, které jsou dané modelovými řada Zenfone a ROG Phone. První se týká zajímavě vybavených telefonů s prémiovými specifikacemi, stylovým designem a často i s trochu kompaktnějšími rozměry, druhá se od roku 2018 věnuje herním telefonům.
Nejoblíbenější telefony Asus
Další oblíbené telefony Asus
V Česku se nabízí všechny modely od Asusu, ale jsou v rámci portfolia značky brány spíše jako doplněk. Asus žije zejména prodejem notebooků, smartphony tvoří jen velmi malou část jeho byznysu. Řada Zenfone navíc pomalu vyklízí pozice a vypadá to, že do budoucna Asus zůstane jen u herních smartphonů a z nich odvozených „běžných“ modelů.
Pokračování 5 / 34
Blackview
- Země: Čína (Hong Kong)
- Na trhu od: 2013
- Rodina: Shenzhen Doke Electronic Co., Ltd
- Portfolio: odolné telefony, tablety, nositelnosti
Značka Blackview do Česka dlouhodobě dovážela telefony, které se prodávaly pod privátní značkou iGet. Telefony k nám distribuované měly modelový název, který začínal písmenem G. Dnes už můžete na smartphony Blackview narazit v běžné prodejní síti pod svou vlastní značkou.

Jejich společným jmenovatelem je robustní konstrukce. Nejvýkonnější telefony nabízí termokameru i podporu sítí 5G. Levnější telefony mají průměrné specifikace a starší verzi Androidu. Tablety jsou úplný základ. Firma se pustila i do světa skládacích véček, její zařízení však, trochu kuriózně, postrádá podporu 5G sítí.
Nejoblíbenější telefony od Blackview
Další oblíbené telefony od Blackview
Produkty Blackview seženete i v české prodejní síti. Značka má i svůj e-shop, objednaná zařízení zasílá ze skladu v Evropě.
Pokračování 6 / 34
CAT
- Země: Velká Británie
- Na trhu od: 2012 (do roku 2024)
- Rodina: Bullitt Group (výroba), Caterpillar (vlastník licence)
- Portfolio: odolné telefony
Značka CAT je světoznámým výrobcem stavební techniky, ovšem nezahálela ani na poli mobilním. CAT totiž svou značku propůjčil britské firmě Bullitt Group, která ji používala u hloupých telefonů, smartphonů i u doplňkového příslušenství. Zajímavostí je, že všechny telefony značky CAT byly navrženy do terénu, takže splňují zvýšenou odolnost. Mimo zkráceného názvu se někdy používá i označení „Caterpillar“.

Telefony od CATu, nejen že vypadaly odolně, ale také splňovaly normy IP68 či IP69K, a dále pak americký armádní standard MIL-STD810G nebo H. Značka se však nebála ani moderních technologií. Nabízela telefony do terénu s podporou 5G, odolný 5G modem, telefon s termovizí nebo smartphone, který podporoval satelitní konektivitu.
Nejoblíbenější telefony značky CAT
Další oblíbené telefony značky CAT
V Česku značka fungovala od roku 2012, kdy začala nabízet superodolné telefony s Androidem. V současné době však prodejci jen vyprodávají své sklady. Firma Bullitt Group v roce 2024 skončila ve velkých finančních problémech, které vyústily v konec výroby telefonů. Pod značkou Bullitt zůstala pouze zmiňovaná satelitní služba, kterou ale převzaly jiné čínské značky (největší měrou Ulefone), které ji budou nabízet ve svých vlastních telefonech.
Pokračování 7 / 34
CMF by Nothing
- Země: Velká Británie
- Na trhu od: 2023
- Rodina: Nothing
- Portfolio: telefony, sluchátka, hodinky
Značka CMF by Nothing figuruje na trhu od roku 2023, a ze samotného názvu vyplývá, že se jedná o sub-brand Nothingu. Zkratka označení CMF znamená tři slova – Color, Material a Finish, což je v překladu Barva, Materiál a Zpracování. Protože se původní idea Nothing Phonu trochu vzdálila od svých původních cílů, objevil se brand CMF, který se opírá o čistý design a o lepší cenu.

Značka je interně propojená s Nothingem, takže chce vyrábět dobře fungující produkty, které „mají smysl“. Zařízení značky však neútočí jen cenou. První telefon má na zádech možnost připevnit kryty, které si můžete sami vytisknout na 3D tiskárně. Chytré hodinky zase využívají jednodušší uzavřenou platformu, o to lepší však mají výdrž na jedno nabití. A navíc jím nechybí ani měření základních metrik zdraví.
V česku seženete v běžné prodejní síti kompletní portfolio značky Nothing, sub-brand CMF však své produkty zatím nabízí výhradně online, a to na evropském obchodě značky.
Pokračování 8 / 34
Cubot
- Země: Čína
- Na trhu od: 2012
- Rodina: Shenzhen Huafurui Technology
- Portfolio: telefony, odolné telefony, tablety, hodinky
Značka Cubot patří mezi lepší „druholigové“ čínské značky. Od začátku jsou telefony navrhovány tak, aby stály, pokud možno, co nejméně. Nepřekvapí tedy použití základních procesorů značky Unisoc i čistého Androidu, u něhož si výrobce nemusí „hrát“ s vlastní grafickou nadstavbou.

Cubot nabízí běžné i odolné telefony, tablety nebo hodinky. Asi nejznámější je řada odolných telefonů KingKong, které se nabízí v různých designových provedeních a velikostech. V portfoliu najdete i vyložené malé telefony, ale spíše se starších hardwarem. V minulosti se firma inspirovala designy jiných telefonů, dnes už se snaží být alespoň trochu originální. U nejvýše postavených a nejdražších modelů (řada X) se objevují i procesory od Mediateku, podpora 5G sítí a další moderní funkce. Řady C, R a P obsahují telefony nižší třídy, podznačka Hafury zaměřená na design je v našich končinách úplnou neznámou.
Nejoblíbenější telefony od Cubotu
Další oblíbené telefony od Cubotu
V Česku seženete v prodeji převážně odolné telefony KingKong, u dalších modelových řad spíše nepochodíte. Cubot má i e-shop, v němž si nastavíte český region, platit však musíte v eurech.
Pokračování 9 / 34
Doogee
- Země: Čína
- Na trhu od: 2013 (v ČR oficiálně 2017)
- Rodina: Doogee
- Portfolio: levnější odolné telefony
Doogee je synonymem levných odolných telefonů. Původně španělská značka záhy přešla do čínských rukou se sídlem v Shenzenu. Specializuje se na „klasické“ a „flagship“ odolné telefony.

Mimo odolných telefonů nabízí Doogee i běžné smartphony a tablety. Jedním z jejich hlavních prodejních kanálů je Aliexpress. Dooge v minulosti nabízelo i telefony s vekou kapacitou baterie (řada BL), v posledních letech však od této taktiky firma ustoupila. A pokud nabízí telefon s obří baterií, je zařazen ve stávajících modelových řadách.
Nejoblíbenější telefony Doogee
Další oblíbené telefony Doogee
Doogee se v Česku poprvé ukázalo v roce 2014, kdy jej začal do země dovážet soukromý subjekt. Oficiální vstup na trh čekal Doogee až o tři roky později. Značka má v Česku vlastní regionální stránky, které slouží jako e-shop. Nabízí na nich telefony (standardní řady S, a výkonné modely V), tablety (řada Tablet T) a hodinky. Vybrané produkty jsou k dostání i v běžné české prodejní síti.
Pokračování 10 / 34
Evolveo
- Země: ČR
- Na trhu od: 2005 (jako značka Evolve), 2013 (jako Evolveo)
- Rodina: Abacus Electric
- Portfolio: tlačítkové telefony pro seniory
Evolveo je českou značkou spotřební elektroniky, která vznikla v roce 2005. Vlastní ji firma Abacus Electric z Českých Budějovic. V roce 2013, kdy vstoupila na anglicky mluvících trhy, se firma přejmenovala z Evolve na Evolveo. Do té doby telefony značky figurovaly jen ve střední Evropě.

Pod značkou Evolveo se vyrábí počítačové komponenty, spotřební elektronika, chytré alarmy, fotopasti, kamery, vysavače, set-top boxy nebo videotelefony. V nabídce nalezneme také nabíjecí stanice, bezdrátové reproduktory, sluchátka, dětské chůvičky nebo vysílačky. Značku však známe zejména díky levným tlačítkovým telefonům pro seniory, ve většině případů se typickým dobíjecím stojánkem.
Nejoblíbenější telefony Evolveo
Další oblíbené telefony Evolveo
Telefony značky Evolveo se dělí do dvou základních kategorií. Řady EasyPhone se soustředí na maximální jednoduchost s SOS tlačítkem, FM rádiem, svítilnou a u vyšších modelů i s dodatečnou výbavou (např. senzor, pádu, fotoaparát, Bluetooth). Řada StrongPhone zase cílí na maximální odolnost vůči vnějším elementům. U obou řad je vidět důraz i na co nejnižší pořizovací cenu.
Pokračování 11 / 34
Google
- Země: USA
- Na trhu od: 2010 (Nexus), 2016 (Pixel)
- Rodina: Alphabet
- Portfolio: střední třída, vyšší třída, tablety, skládačky hodinky
Globální vyhledávací gigant před lety odkoupil část paběrkující firmy HTC, což mu umožnilo vyrábět své vlastní telefony. Ještě předtím Google zadával výrobu svých telefonů (nesly ještě název Nexus), ostatním OEM výrobcům. Průběžně mezi ně patřil Samsung, Huawei nebo LG. Od roku 2016 však z pera Googlu vznikají už jen a jen Pixely.

Googlu trvalo velmi dlouhou dobu, než pod svými křídly vytvořil ucelené portfolio produktů. A to je důležité zejména proto, že Google vydává nové verze Androidu (a Wear OS), které upravuje na míru zařízením jednotlivých konstrukcí. Produkty z vlastní stáje, např. smartphony, tablety nebo skládačky, využívají čistý Android, který však má specifické přídavky, které zařízení jiných OEM výrobců postrádají. Google však hardware příliš „neumí“, nově uváděné produkty často zlobí kuriózní chyby a nedostatky, na které u jiných značek prakticky nenarazíte.
Nejoblíbenější Pixely
Další oblíbené Pixely
Google a Česku, to je samo o sobě velmi smutná kapitola. Oficiální cestou se do Česka žádný hardware od Googlu nedodává. A pokud se na trhu něco objeví, jde to „na triko“ mobilním prodejcům, kteří si na vlastní riziko produkty dováží do Česka po vlastní ose. A nic na tom nezměnila ani avizovaná užší spolupráce Vodafonu a Googlu v Evropě, Česku se totiž tato dohoda zcela vyhnula. Nedostupnost produktů oficiální cestou znamenala i to, že 5G se Pixely naučily až v červnu 2023. Dnes už má Google v Česku i svůj vlastní e-shop.
Pokračování 12 / 34
Honor
- Země: Čína
- Na trhu od: 2013
- Rodina: dříve Huawei, dnes samostatný Honor
- Portfolio: smartphony, tablety, skládačky, nositelnosti
Firma Honor se zrodila jako podznačka v té době dominantního Huawei (dříve byl Honor jednou z produktových řad Huawei), a do dnešních dní sídli ve Shenzenu. Pod taktovkou Huawei zažila firma strmý růst a hrozil ji i strmý pád. Kvůli sankcím uvalených na Huawei přišly telefony Honoru o služby a aplikace od Googlu. Vysvobodil ji až prodej jiné vlastnické skupině v roce 2020, o rok později přišel na trh první telefon bez vazeb na Huawei. A to už s Google službami.

Honor v době spojení s Huawei svou rodičovskou značku „podkopával“ zejména cenou, zaměstnanci Honoru a Huawei si navzájem konkurovali, i když byli pod jednou střechou. Po uvalení sankcí však Honor zůstal bez větší podpory, a tak mu nezbylo nic jiného, než se osamostatnit. Dnes už je jeho jediným problémem (ne)dostupnost všech produktů v Evropě. I když, i to by se mělo výhledově zlepšit.
Nejoblíbenější telefony od Honoru
Další oblíbené telefony od Honoru
V Česku se Honor ukázal v roce 2014, a do dnešních dní se udržel na trhu. V rámci portfolia můžete najít telefony (řady Honor, Honor Magic a Lite), tablety, nositelnosti a sluchátka. V Česku si můžete navíc pořídit i notebooky s logem Honor, značka má v ČR fanouškovský klub a produkty značky pořídíte v běžné distribuční síti.
Pokračování 13 / 34
HMD
- Země: Finsko
- Na trhu od: 2023 (značka HMD), od roku 2017 vyráběla Nokie
- Rodina: HMD Global
- Portfolio: tlačítkové telefony, smartphony, tablety
Firma HMD Global se postarala o znovuzrození telefonů značky Nokia. Využila licenci, která Microsoftu vypršela a k tomu přidala tlačítkové telefony, které Microsoft licencí před lety neměl pokryté. Na trh se tak dostaly reinkarnované telefony z dob minulých, a to v oživeném designu s podporou mobilních dat a notnou dávkou nostalgie.

V oblasti smartphonů se na trh dostaly telefony s čistým Androidem a základním hardwarem. Výrobce u nich posléze zvýraznil důležitost snadné opravitelnosti, a to pomocí šroubováku i v domácích podmínkách. Stále se však bavíme o telefonech Nokia. Přerod nastal v roce 2023, kdy začala firma nabízet telefony výhradně pod svou značkou HMD. A to, jak smartphony, tak tlačítkové modely. Značka se sice na webu prezentuje jako „výrobce telefonů Nokia“ (licenci má až do roku 2026), ale do popředí se dostává převážně samostatný brand HMD.
Nejoblíbenější telefony od HMD
Další oblíbené telefony od HMD
Jedná se o největšího evropského výrobce telefonů, který svou výrobu částečně přesunul i do Evropy. Ne v tak velkém měřítku jako dříve, přesné umístění továren, kde se telefony vyrábí, však není známé. Nejnovější modely HMD dokonce svým vzhledem připomínají neslavnou éru Nokií s mobilními Windows.
Pokračování 14 / 34
HTC
- Země: Tchaj-wan
- Na trhu od: 2006 (pod názvem HTC, dříve využívala označení Qtek)
- Rodina: HTC
- Portfolio: střední a nižší třída, VR brýle
Mluvit o HTC jako o existující firmě by bylo bláhové, značka se taktak drží nad propastí, a vydávání levných a nezajímavých telefonů pod licencí ji plusové body rozhodně nepřidá. Jenže, bylo to právě HTC, které odstartovalo trend smartphonů ve velkém stylu. Dnes si na ni však vzpomene už jen málokdo...

V první vlně HTC nabízelo telefony pod brandingem operátorů, až později přešlo na produkci pod svou vlastní značkou. Když si přečtete označení HTC Desire, HTC Wildfire nebo HTC One, vybaví se vám ikonická zařízení ze smartphonové historie. HTC vyrobilo první Android T-Mobile G1 nebo první Pixel. Svého času vyráběla telefony i s Windows Mobile a Windows Phone, dnes se její aktiva soustředí primárně na VR brýle HTC Vive. Telefony jsou dávno upozaděny, resp. HTC se snažilo segment telefonu restartovat tolikrát, že už to ani neumíme spočítat. A ani jednou to nevyšlo, a už zřejmě nikdy nevyjde.
Nejoblíbenější HTC
Další oblíbené HTC
HTC nemá české webové stránky, odkaz přesměrovává na evropské stránky značky, jejich součástí je i webový obchod. Značka nabízí pouze několik telefonů, gró nabídky tvoří VR brýle.
Pokračování 15 / 34
Huawei
- Země: Čína
- Na trhu od: 2011 (ČR)
- Rodina: Huawei Technologies
- Portfolio: střední třída, vyšší třída, tablety, skládačky, hodinky
Huawei je globálním gigantem zařízení spotřební elektroniky, telekomunikačního a síťového vybavení. Značka si vedla na mobilním poli velmi dobře a tak v roce 2011 přišla i do Česka. Nabízela zajímavě vybavené telefony, které se umisťovaly vysoko ve fotografických žebříčcích, takže měla zálusk na to stát se v roce 2019 největším výrobcem na světě. V květnu téhož roku však tento plán zrušily americké sankce, Huawei přišel o dodávky hardwaru a softwaru amerických firem, a vyklidil pole konkurenci.

Firma se s tím popasovala po svém. V Číně, která je stále jejím největším odbytištěm, do telefonů začala instalovat vlastní systém Harmony OS. Ve zbytku světa firma využívá AOSP verzi Androidu, ve kterém jsou Google služby nahrazeny balík HMS (Huawei Mobile Services). Právě nedostupnost aplikací od Googlu značce (mimo Čínu) velmi uškodila, a prakticky škodí do dnes.
Nejoblíbenější telefony Huawei
Další oblíbené telefony Huawei
To však neznamená, že by to Huawei v Česku „zabalil“. I nadále si zde můžete koupit chytré hodinky, tablety s AOSP Androidem, notebooky nebo telefony. Konkrétně modely vlajkových řad P a Mate, či některé z posledních generací skládacích hybridů a véček. U nových modelů se však pomalu prosazuje systém HarmonyOS, minimálně v domovské Číně. Pro firmu je však palčivá i ztráta přístupu k 5G sítím. Značka využívá 5G čipsety, jenže nejrychlejší datové přenosy u nich zapnout nemůže.
Pokračování 16 / 34
Infinix
- Země: Čína
- Na trhu od: 2022 (ČR)
- Rodina: Transsion Holdings
- Portfolio: střední třída, vyšší střední třída
Značka Infinix existuje od roku 2013, ovšem v Česku se jedná o velmi mladou značku. Jelikož tento výrobce přišel na lokální trh s velkým zpožděním, má co dohánět. Pomáhá si však zajímavou cenovou politikou, kterou chce značka přilákat i ty uživatele, kteří síle tohoto brandu zatím příliš nevěří.

V telefonech značky běží grafická nadstavba XOS, která je plná softwarových přídavků jako u konkurenčních značek, jenže provedení zatím trochu pokulhává. Mimo občasných reklam je vidět, že v překladech do češtiny má Infinix ještě rezervy.
Nejoblíbenější telefony od Infinixu
Další oblíbené telefony od Infinixu
V Česku jsou v nabídce telefony řady Smart, Hot, Note a Zero, a to od nejméně po nejvíce vybavenějšího, jehož název zní v překladu, paradoxně, „nula“. Infinix snad u každého svého modelu experimentuje se vzhledem fotomodulu, a nebojí se ani foťáků s vysokým rozlišením, AMOLED displejů, rychlého nabíjení, bohatého obsahu základní krabice ani přenosů v sítích 5G. Jako jedna z mála mobilních značek se Infinix nebojí označit svůj telefon označením „VIP“.
Pokračování 17 / 34
Motorola
- Země: USA (vlastník je čínský)
- Na trhu od: 1996
- Rodina: Lenovo (dříve i Google)
- Portfolio: nižší, střední a vyšší třída, skládací véčka
Motorola byla jedním z průkopníků mobilních technologií, vděčíme jim za vůbec první telefon na světě. Motorole se nepodařila transformace do podoby moderní novodobé firmy, a tak ji musel v roce 2012 odkoupit Google. Udělal to zejména kvůli důležitým patentů. A když po dvou letech Motorolu prodával za čtvrtinovou cenu Lenovu, všechny potřebné patenty si nechal.

Telefony Motorola dodnes používají své ikonické logo M, což se ani po akvizici Lenova nijak nezměnilo. Telefony značky se vyznačují čistým Androidem, v němž je pouze několik aplikací od Motoroly, které vyplňují „prázdné místo“ v systému. Za zmínku stojí třeba možnost personalizace systému nebo desktopový režim Ready For. Telefony od Motoroly vsází na jednoduchost a na maximálně přehledné portfolio.
Nejoblíbenější Motoroly
Další oblíbené Motoroly
Telefony značky se na našem mobilním trhu vyskytují prakticky od jeho začátků. Nižší třídu zastupují modely Moto E, střední třídu obstarává řada Moto G, nejvyšší třídu pak Motorola Edge. Ještě výše stojí skládací Razry.
Pokračování 18 / 34
Nokia
- Země: Finsko
- Na trhu od: 1991
- Rodina: FIH Mobile
- Portfolio: nižší třída
Telefony značky Nokia jsou více než třicetiletou legendou. Původní finská Nokia zažila turbulentní minulost, v rámci které se (za velkého přispění Microsoftu) z největšího výrobce mobilů na světě stal pouhý pronajímatel licence na název Nokia. Poskytla ji firmě HMD Global, která až do roku 2022 vyráběla hloupé a chytré telefony Nokia. Licence pro tlačítkové mobily je platná do roku 2026, HMD Global ale postupně většinu nových modelů vydává pod vlastním brandem HMD.

Výrobce si je dobře vědom historického dědictví po Nokii, a tak občas sází na nostalgickou notu a nabízí „reinkarnované“ legendární tlačítkové modely. V poslední fázi výroby chytrých telefonů Nokia vydal i několik nižších modelů s Androidem, cenově ale většinou nedokázal konkurovat agresivnějším čínským značkám. U vybraných modelů šlo také uživatelsky vyměnit některé komponenty, čímž značka Nokia jako jedna z mála přispívala k udržitelnosti a snazší opravitelnosti.
Nejoblíbenější Nokie
Další oblíbené Nokie
Telefony značky Nokia, i přesto, že se mezitím změnil jejich výrobce, jsou s námi kontinuálně od samotných mobilních počátků, přesto někdejší lesk této finské značky už dávno vyvanul. V současném portfoliu už najdeme jen několik tlačítkových modelů. Postupně jsou telefony Nokia nahrazovány vlastní značkou výrobce HMD.
Pokračování 19 / 34
Nothing
- Země: Velká Británie (sídlo)
- Na trhu od: 2015
- Rodina: Nothing
- Portfolio: střední a vyšší třída, sluchátka
Nothing je britskou technologickou společností, které šéfuje Carl Pei, který dříve řídil mobilní značku OnePlus. Nothing začal jako start-up, ale postupně se vypracoval ve významnou firmu, která na trh uvádí zajímavá zařízení. Nejprve začala sluchátky, posléze však následovaly i telefony.

Nothing využívá operační systém Android, na nímž je přítomna grafická nadstavba Nothing OS. Prostředí klade důraz na maximální jednoduchost skloubenou s „futuristickým“ pohledem. Ve výbavě telefonů překvapí zejména „blikající“ záda. Výrobce je nazývá Glyphy, a pruhy či jen jejich části se mohou rozblikat podle melodií, které se přímo na telefonu „složíte“. Záda vám ukáží třeba postup při dobití baterie nebo upozorní na notifikaci jedné konkrétní aplikace.
Nejoblíbenější telefony Nothing
Další oblíbené telefony Nothing
V Česku jsou smartphony Nothing běžně dostupné v prodejní síti, v nabídce jsou dva telefony, Phone (1) a Phone (2), i zcela bezdrátová sluchátka. Nothing si hlavu neláme se značením produktů - telefony jsou Phone, sluchátka zase Ear. Čím vyšší číslo, tím novější model. Firma už má i svou vlastní podznačku CMF by Nothing.
Pokračování 20 / 34
Nubia
- Země: Čína
- Na trhu od: 2012 (pod ZTE), 2015 (samostatná značka)
- Rodina: Nubia
- Portfolio: smartphony, herní telefony, chytré hodinky, skládací véčko
Značka Nubia je neodmyslitelně spjata s čínským výrobcem elektroniky ZTE. Brand vznikl právě pod křídly ZTE už v roce 2012, od roku 2015 se značka prezentuje jako samostatná, byť až v roce následujícím poklesl její podíl pod 50 procent, a tedy ztratila faktickou kontrolu nad směřováním značky.

Nubia je technologickým průkopníkem poddisplejové selfie, na trhu je již několikátá generace tohoto řešení. Jako první přišla s telefonem se 144Hz obnovovací frekvencí, s aktivním chlazením v telefonu nebo s konceptem s ohebným displejem. Značka je dnes známá převážně podle herního sub-brandu Redmagic, v němž kombinuje maximální výkon s herními funkcemi. Dále nabízí i skládací véčko nebo topodely řady Z.
Nejoblíbenější telefony Nubia
Další oblíbené telefony Nubia
Telefony Nubia najdete v České prodejní síti, a existují i české webové stránky značky (dlouho neaktualizované). V Evropě je působnost značky vidět primárně na evropském e-shopu.
Pokračování 21 / 34
OnePlus
- Země: Čína
- Na trhu od: 2014
- Rodina: Oppo (BBK Electronics)
- Portfolio: střední a vyšší třída, chytré hodinky, skládací telefony
Značka OnePlus byla založena čínským gigantem Oppo v roce 2014, a jako taková spadá pod konglomerát BBK Electronics. Nešlo tedy o obyčejný startup, který startoval na „zelené louce“, a značka měla jasné poslání - nabídnout „flagship killer“. Tedy zařízení, která se dorovnají aktuálním vlajkovým telefonům, ale podbíjí je daleko nižší cenou.

První generace telefonů OnePlus se prodávala pouze s pozvánkou, navazující modely pak pouze online. Běžný pultový prodej přišel až s rozšířením portfolia o telefony střední třídy (Nord) a nižší střední třídy (Nord CE). Mimo to značka nabízí i tablety, sluchátka a doplňkové příslušenství. OnePlus klade důraz na specifický design i na funkce, v první řadě se chce oproti konkurenci vždy alespoň něčím odlišit či dokonce vymezit.
Nejoblíbenější telefony OnePlus
Další oblíbené telefony OnePlus
V Česku seženete od každého „něco“. Vlajkové modely, střední třídu, nižší střední třídu i sluchátka. Nakupovat nemusíte jen na e-shopu značky, ale také běžně v české prodejní síti.
Pokračování 22 / 34
Oppo
- Země: Čína
- Na trhu od: 2021
- Rodina: BBK Electronics
- Portfolio: skládací telefony, nižší, střední a vyšší třída
Značka Oppo si svůj brand vybudovala zejména v Asii, do Evropy nakoukla o dost později. A konkrétně v Česku je značka teprve od roku 2021. Z některých států EU však muselo Oppo zmizet kvůli požadavkům ze strany Nokia na licencování některých patentů.

Globální portfolio značky zastupují routery, nositelnosti, sluchátka, tablety a smartphony. Ty se dělí na skládačky (Find N), vyšší třídu (Find X), střední třídu (Reno) a nižší třídu (A). Oppo využívá Android, ale také si vyvíjí, podobně jako řada dalších výrobců, svou vlastní grafickou nadstavbu ColorOS. Značka si, jako jedna z mála, vyvíjela i vlastní čipy MariSilicon, kvůli nejisté ekonomické situaci však vývoj v roce 2023 ukončila.
Nejoblíbenější telefony Oppo
Další oblíbené telefony Oppo
Česko je pro Oppo v Evropě stále prioritním trhem, z něhož nehodlá odejít. Své portfolio však staví zejména telefonech střední třídy, které doplňují nejlevnější modely. V prodejní síti tak chybí nejvýkonnější řada Find X, a ze skládaček jsme se dočkali jen véčka. Skládací hybrid „knížkovitého“ typu Česko přeskočil.
Pokračování 23 / 34
Oukitel
- Země: Čína
- Na trhu od: 2007
- Rodina: Oukitel
- Portfolio: běžné a odolné smartphony a tablety
Značka Oukitel patří mezi méně známé čínské značky, která se soustředí na výrobu levných běžných a odolných smartphonů a tabletů. Spolu s nimi firma nabízí i různé hodinky, solární baterie nebo záložní generátory. Nás však zajímá spíše její mobilní byznys.

Zatímco řada běžných telefonů je zcela neoriginální, u odolných se počítá s velkou odolností, většími kapacitami baterií nebo s podporou NFC. Uvnitř nejvýše postavených modelů je k dispozici i nejvyšší verze Androidu (aktuálně Android 14), a to v čisté podobě bez jakékoliv nadstavby. 5G je dostupné často jen u nejdražších telefonů, levnější se musí spokojit s LTE sítěmi.
Nejoblíbenější telefony Oukitel
Další oblíbené telefony Oukitel
V Česku najdeme v prodeji zejména odolné telefony řady WP, hodinky ani tablety v lokální distribuci nefigurují.
Pokračování 24 / 34
Poco
- Země: Čína
- Na trhu od: 2018 (původně jako Pocophone)
- Rodina: Xiaomi
- Portfolio: nižší a střední třída
Poco je další z podznaček, které patří do rozvětvené rodiny Xiaomi. Firma s ní přišla proto, aby oslovila zejména mladší zákazníky orientované na poměr cena/výkon a také aby částečně maskovala čínský původ značky. S touto strategií uspěla zejména v Indii, ale také ve východoevropských zemích.

Charakteristikou je dynamická žlutá barva v logu a na krabičkách telefonů. Značka se soustředí na nižší a střední třídu, v rámci které ale nabízí vždy o něco lepší výbavu než konkurence, např. větší úložiště. Design může být podobný nebo někdy i stejný jako u sesterské značky Redmi.
Nejoblíbenější telefony Poco
Další oblíbené telefony Poco
V Česku je Poco od roku 2018 a bez obtíží se na trhu ihned uchytilo. Díky úzké provázanosti s mateřskou firmou se její telefony někdy prodávají pod sloučeným názvem „Xiaomi Poco“. Smartphony se značí obvykle písmenem a číslicí generace, nejznámější jsou řady C, M, X a F (od základní po nejvyšší).
Pokračování 25 / 34
Realme
- Země: Čína
- Na trhu od: 2019
- Rodina: BBK Electronics
- Portfolio: nižší a vyšší střední třída, cenově dostupné flaghshipy
Realme je velmi mladým hráčem mezi mobilními výrobci, který se primárně zaměřuje na mladé. U telefonů jim „dávkuje“ prémiové funkce, stylový design a přitom drží slušnou cenovou politiku, popř. odebírá funkce tam, kde to až tolik nevadí. Značka vznikla v roce 2018, o rok později už prodávala i v Česku. Slogan „Dare to Leap“ se často objevuje přímo na zadní straně telefonů.

Realme si na trhu připsalo několik prvenství, např. jako první nabídlo telefon se 64Mpx foťákem, ale má za sebou i několik kontroverzí. Třeba sluchátky, která připomínala AirPody nebo podváděním v benchmarku Antutu. Značka má největší dosah na mladé uživatele, kterým chce imponovat zejména fotoaparáty či výdrží na jedno nabití.
Nejoblíbenější telefony Realme
Další oblíbené telefony Realme
V Česku má značka k dispozici slušné spektrum produktům. Od odlehčených „céček“ pro vyšší střední třídu v podání číselně označených Realme, až po cenově dostupné herní telefony (GT). Realme se nebojí alternativních materiálů na zadní straně, 200Mpx fotoaparátů, rychlonabíjení ani 5G sítí. Nejpopulárnější jsou spíše levnější modely s cenovým rozpětím 4 - 7 tisíc korun.
Pokračování 26 / 34
Redmi
- Země: Čína
- Na trhu od: 2019
- Rodina: Xiaomi
- Portfolio: nižší a střední třída
Redmi, to bylo dlouhou dobu synonymum populární telefonů střední třídy u Xiaomi. Jenže, značka své původní postavení výrazně přerostla, a tak z ní Xiaomi udělalo samostatnou podznačku. Značka navenek funguje samostatně, jenže její distribuci stále zajišťují stejné kanály, které obstarávají i telefony značky Xiaomi. Důležitým středobodem telefonů Redmi je co nejzajímavější poměr výkon/cena. Telefony s Androidem využívají nadstavbu MIUI.

V globálním měřítku se bavíme spíše o telefonech nižší a střední třídy, které končí na hranici 12 tisíc korun. I přesto však telefony značky oplývají rychlým dobíjením, AMOLED displeji či fotoaparáty s vyšším rozlišením. Nejznámější je bezesporu ikonická řada Redmi Note, v některých obchodech však najdete telefony Redmi stále doplněné úvodním názvem Xiaomi. Ano, i z toho je vidět, že jsou si obě firmy stále hodně blízko.
Nejoblíbenější telefony Redmi
Další oblíbené telefony Redmi
V Česku seženete telefony Redmi všude tam, kde se nabízejí i telefony Xiaomi. U všech modelů existuje hned několik paměťových a barevných variant, a tak si můžete vybrat ideální kombinaci. Nejvýše stojí zmiňovaná řada Redmi Note. Pokud označení „Note“ chybí, dostáváme se do nižší třídy. Céčko v názvu značí tu úplně nejnižší výbavu. U nejlevnějších telefonů se v názvu vyzdvihuje podpora NFC, u těch dražších je zase v pojmenování přímo vyznačena podpora 5G.
Pokračování 27 / 34
Samsung
- Země: Jižní Korea
- Na trhu od: 1998
- Rodina: Samsung Electronics
- Portfolio: nižší, střední a vyšší třída, skládačky, hodinky, tablety, sluchátka
Samsung je konglomerátem spotřební elektroniky, který mimo televizí, vysavačů, ledniček nebo klimatizací vyrábí i mobilní zařízení. Používá v nich operační systém Android s vlastní nadstavbou One UI. Ve světě smartphonů se Samsung pohybuje na špici, mj. vyrábí i polovodičové komponenty (čipy, paměti) a displeje i pro své přímé mobilní konkurenty.

Cenově pokrývá Samsung segment nižší, střední i vyšší třídy, dále nabízí dostupné a výkonné tablety, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka a doplňkové příslušenství. Jeho specialitou jsou skládačky véčkové a „knížkové“ podoby, u vybraných telefonů je k dispozici i dotykové pero S Pen. Prémiové telefony, ale i vybrané modely střední třídy, využívají AMOLED displeje. Za zmínku stojí i špičková až sedmiletá softwarová podpora, která se netýká jen těch nejdražších modelů.
Nejoblíbenější Samsungy
Další oblíbené Samsungy
V Česku se nabízí kompletní portfolio, které se dostává do prodeje ve stejnou dobu, jako ve zbytku zemí Evropy. Nejníže je postavená řada Galaxy M, následují řady Galaxy A (střední třída), Galaxy S (vyšší třída) a Galaxy Z (skládačky). U Galaxy A a Galaxy M určuje výbavu první číslo za písmenem, druhé písmo označuje rok modelové řady telefonu. Nejníže v portfoliu jsou ta zařízení, které hned za písmenem začínají nulou.
Pokračování 28 / 34
Sony
- Země: Japonsko
- Na trhu od: 2012 (předtím 10 let jako Sony Ericsson)
- Rodina: Sony Group
- Portfolio: střední a vyšší třída
Sony mělo turbulentní minulost, kdy se v roce 2001 spojilo s Ericssonem. Spolupráce obou značek trvala deset let, od roku 2012 už existuje jen Sony, které od Ericssonu odkoupilo jeho podíl. U smartphonů používá označení Xperia, a zatímco dříve bylo portfolio značky rozdrobené, dnes má zcela jasný řád.

Již v dobách Sony Ericssonu rezignovalo Sony na ty nejlevější telefony, a soustředilo se na střední a vyšší třídu. Designově je však firma stále věrná spíše hranatějším tvarům, čímž jde tak trochu proti proudu. V prostředí využívá Android s nadstavbou od výrobce, telefony se primárně soustředí na špičkový displej, multimédia a na profesionální focení a natáčení videí.
Nejoblíbenější telefony od Sony
Další oblíbené telefony od Sony
Portfolio značky v Česku je stejné, jako v zahraničí. Na nejvýše postavenou Xperii 1 navazuje prostřední model Xperia 5. Největší ústupky musíte dělat u Xperie 10. Generace telefonů jsou znázorněny římskými číslicemi, portfolio značky je tak maximálně přehledné.
Pokračování 29 / 34
TCL
- Země: Čína
- Na trhu od: 2019
- Rodina: TCL
- Portfolio: nižší třída
TCL dlouhodobě vyráběla telefony pro domovský trh, v roce 2004 odkoupila značku Alcatel, díky které mohla dobývat západní trhy pod notoricky známým brandem. Samotná značka TCL byla v době své expanze do Česka známá spíše jako výrobce televizí.

Od telefonů TCL nečekejte žádný maximální výkon, často se jedná o levnější modely, u kterých je kladen důraz primárně na cenovku, a funkce jsou trochu (více) v pozadí. Cena telefonů se jen výjimečně vyškrábe přes 7 tisíc korun. \N Značka nás navíc pravidelně zásobuje zajímavými koncepty a produkty, např. skládacími prototypy, OLED brýlemi, hodinkami nebo displeji, které připomínají barevný elektronický inkoust.
Nejoblíbenější telefony od TCL
Další oblíbené telefony od TCL
Čeští uživatelé slyší na cenu, a tak zde TCL nabízí povětšinou kompletní modelové řady telefonů. Levné smartphony doslova za pár tisíc koupíte v běžné distribuční síti.
Pokračování 30 / 34
Tecno
- Země: Čína
- Na trhu od: 2022
- Rodina: Transsion Holdings
- Portfolio: nižší a střední třída
Další mladou značkou v Česku je i Tecno, která patří mezi významné hráče na trzích v Africe a Asii. I tentokrát značka neútočí designem ani hardwarovou výbavou, ale především cenou. Název značky zní velmi exoticky a nevědomky odkazuje na populární hudební styl 90. let.

Tecno vyrábí tablety, smartphony a zařízení pro segment IoT. U smartphonů používá operační systém Android s vlastní nadstavbou HiOS. Všechny telefony řadí do modelových řad Pop, Pova, Spark, Camon a Phantom (od nejnižší výbavy po nejvyšší). Tecno nás navíc čas od času překvapí nějakou mobilní inovací (prototyp skládačky, kryty měnící barvu, výsuvný objektiv, apod.), protože se firma poměrně intenzivně věnuje i výzkumu a vývoji.
Nejoblíbenější telefony Tecno
Další oblíbené telefony Tecno
V Česku značka ještě nejede na plné obrázky, nabízí zde pouze řady Camon a Spark, které jsou v portfoliu přesně uprostřed. Na nich chce postupně získat tržní podíl, a dá se předpokládat, že až poté do Česka doveze nejvýkonnější modely Phantom. Zatím však není jasné, jak dlouho na ně budeme čekat. Telefony značka nabízí v běžné prodejní síti.
Pokračování 31 / 34
Ulefone
- Země: Čína
- Na trhu od: 2015
- Rodina: TechLex Entreprise Internationale (značka), Shenzhen Gotron Electronic Co., LTD (výroba)
- Portfolio: telefony a tablety (odolné i neodolné), příslušenství
Značka Ulefone je známá především svými odolnými telefony v různých cenových hladinách. Čekejte od ní robustní a těžší telefony, které mívají zvýšenou odolnost, velkou kapacitu baterie a také, buď termokameru FLIR, nebo fotoaparát s nočním viděním. Novější modely mívají i bezdrátové nabíjení a další moderní funkce.

Hlavním vývozním artiklem jsou řady Armor a Power, tablety a běžné smartphony jsou (nejen pro nás, ale i pro případné zájemce) velkou neznámou. Politika firmy je taková, že chce vyrábět telefony s Androidem a „přijatelnou“ cenou.
Nejoblíbenější telefony Ulefone
Další oblíbené telefony Ulefone
Značka má české webové stránky, ale k oficiálnímu statusu mají daleko, protože na nich seženete i telefony značek Apple, Samsung nebo Xiaomi. Telefony Ulefone jinak seženete i v běžné prodejní síti, a to v poměrně široké cenové relaci.
Pokračování 32 / 34
Vivo
- Země: Čína
- Na trhu od: 2021
- Rodina: BBK Electronics
- Portfolio: nižší a střední třída
I Vivo přišlo do Česka až v době, kdy byla značka v zahraničí značně etablovaná. Její start v Česku byl pozvolný, protože se chtěla značka uživatelům nejprve představit, než se bude hnát za co největším podílem na trhu. Mezi své největší klady firma řadí propracovanou podporu a zákaznický servis. Celosvětově známou firmou vyrábějící smartphone se stala v roce 2011.

Vivo je další ze značek, která využila postupnou absenci Huawei na trhu. Společnost úzce spolupracuje s Googlem, v telefonech nabízí Android s nadstavbou FuntouchOS, a po celém světě má hned několik výzkumných center. Historii značky Vivo mapuje i několik technologických prvenství.
Nejoblíbenější telefony značky Vivo
Další oblíbené telefony značky Vivo
Vivo v Česku nabízí primárně cenově dostupné telefony řad V a Y. V posledních letech se na trh dostávají i modely nejvybavenější řady Vivo X. A to za zajímavou cenu vzhledem ke známější konkurenci.
Pokračování 33 / 34
Xiaomi
- Země: Čína
- Na trhu od: 2017
- Rodina: Xiaomi
- Portfolio: vyšší střední třída a vyšší třída, náramky, hodinky
Zatímco ještě před několika lety bylo Xiaomi synonymem levných a zajímavě vybavených telefonů, dnes už to neplatí. Tuto štafetu přebrala dceřiná značka Redmi. U Xiaomi zůstala nejvyšší řada Mi (od 12. generace se slovo Mi vypouští, zůstává jen číslo), která se nabízí v různých barevných a paměťových variantách. Do roku 2025 se chce značka stát světovou jedničku, a ještě více se zaměřit na high-end segment. Xiaomi je dále velkým výrobcem elektroniky, a mimo mobilů vyrábí např. koloběžky, roboty a chytrá zařízení různého druhu.

Příchod značky do Česka znamenal otevírání obchodů Mi Store, ve kterých se před lety stály fronty na omezený počet zlevněných produktů. Značka u telefonů používá operační systém Android a nadstavbu MIUI, a dost často se v souvislosti s prostředím zmiňuje zobrazování reklam. A to ve větší míře, než u konkurenčních značek, uživatelé navíc často nemají žádnou představu o tom, zda, a kdy vůbec, jejich telefon dostane aktualizace Androidu či updaty zabezpečení.
Nejoblíbenější telefony Xiaomi
Další oblíbené telefony Xiaomi
V Česku má Xiaomi ucelené portfolio, ale jen proto, že na svém webu má i modely svých podznaček Redmi a Poco. Sama o sobě se soustředí na vyšší třídu. Na webu českého zastoupení, který vznikal několik let, můžete mimo telefonů pořídit i koloběžky, čističky vzduchu, domácí spotřebiče, vysavače, apod. Na oficiálních stránkách Mi.com/cz už existuje i oficiální e-shop.
Díky „chaosu“, který vznikl při vstupu značky na trh (výhradní distribuce, změny webových stránek ale i šedý dovoz), dnes existuje spousta webů, které se tváří jako „oficiální“ – takže na to pozor.
Pokračování 34 / 34
ZTE
- Země: Čína
- Na trhu od: 2008
- Rodina: ZTE
- Portfolio: vyšší střední třída a vyšší třída, náramky, hodinky
Žebříček značek působících v Česku uzavíráme firmou ZTE, která před lety do Česka vyráběla telefony pro operátory, a následně i pod vlastní značkou či podznačkou Nubia. ZTE má v Evropě svůj e-shop, a soudě podle chování značky na Facebooku se v ČR v brzké době plánuje velký restart. ZTE však vyrábí síťovou konektivitu, a z tohoto pohledu v Česku funguje déle než 15 let.

ZTE bylo před lety hozeno do stejného pytle jako Huawei, když se prošetřovalo napojení obou firem na čínskou vládu. Jenže, zatímco Huawei obvinění odmítal, ZTE se přiznalo, zaplatilo pokutu a pustilo do firmy „dohledový tým“. Sub-brand Nubia pak do světa vysílá herní telefony RedMagic, ale fakticky už nad ním ZTE nemá žádnou kontrolu. Jedná se totiž o zcela samostatnou firmu. Přesto v názvem obchodů často narazíte na spojení „ZTE Nubia“. Nubie dokonce najdete i na webu českého ZTE, byť už mají být obě značky dávno oddělené...
Nejoblíbenější telefony ZTE
Další oblíbené telefony ZTE
Značka v Česku nemá ucelené portfolio, sehnat můžete pouze dovozové modely, mezi nimiž dominuje řada Blade Na globálních trzích seženete i řadu Axon, Jinak se nabídka značky soustředí na hodinky, sluchátka, brýle a pak na prvky síťové infrastruktury pro pevný a mobilní internet.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně