Znepokojivé výsledky průzkumu. Každý třetí má ve svém telefonu citlivé fotky, polovina uživatelů nemá antivirus

  • Samsung si v Česku nechal zpracovat průzkum na mobilní bezpečnost
  • Třetina mladých má v telefonu citlivé fotky
  • Téměř polovina všech dotázaných nepoužívá antivirus

Samsung si v Česku nechal zpracovat průzkum ve vzorku 1 050 lidí ve věkové skupině 18 až 65 let, z něhož vzešly dost znepokojivé závěry. V době, kdy se ve firmách začíná stále více a více řešit bezpečnost počítačů a uložených dat, však mobilní telefony stále tahají za kratší konec. Kupříkladu základní věc týkající se zabezpečení, tj. zámek displeje, používá jen necelých 81 procent dotázaných. Telefon uzamknutý PIN kódem, heslem nebo alespoň znakem by totiž měl být absolutní základ, od něhož se můžete dále odpíchnout.

I přesto, že byste v dnešní době neměli nechat smartphone jen tak ležet bez dozoru na stole, existuje velká skupina uživatelů, kteří tuto základní „poučku“ nedodržují. Při odchodu od stolu si telefon s sebou bere jen 71,7 % žen a 84,6 % mužů. A to je alarmující jen z toho úhlu pohledu, že každý třetí mladý člověk má v telefonu choulostivé fotografie. Pokud k tomu přidáme neochotu zamykat si telefony, může se váš smartphone v cizích rukou snadno stát nebezpečným nástrojem.

Klepněte pro větší obrázek
Ochota zamknout si displej telefonu s rostoucím věkem uživatelů postupně klesá

Jenže, problémy pokračují i při instalaci nových aplikací. Téměř 40 % dotázaných si při stahování nepřečte, jaká oprávnění po nich aplikace požaduje. Výjimkou je velmi dobře edukovaná uživatelská základna ve věku 54 až 65 let, která svůj čas věnuje, ne letmému, ale dokonce důslednému prostudování uživatelských podmínek. 

Čeští uživatelé stále nevěří nutnosti pravidelných aktualizací, a zatímco u desktopu už updaty bereme jako naprostou samozřejmost, u telefonů to stále vypadá na „nutné zlo“. Téměř polovina uživatelů neprovádí automatické aktualizace, a to ani tehdy, když je na ně upozorní notifikací samotný systém. Nezrušitelnou notifikaci v liště ignorují, protože by je update systému „zdržoval“. Nevědomky se tím však vystavují možným kybernetickým hrozbám.

S tím úzce souvisí i antiviry ve smartphonech, které jsou pro mnohé zcela neprobádanou oblastí. Antivir má ve svém telefonu jen 52,7 % dotázaných, zbylá část uživatelů jej nemá, nebo dokonce, a to je možná ještě trochu horší, o tom vůbec neví. Jinými slovy se jedná o uživatele, kteří bezpečnost smartphonu vůbec neřeší. Útoky na mobilní uživatele však mohou být velmi sofistikované, výjimkou nejsou phisingové kampaně, spyware či stalkerware.

Diskuze (25) Další článek: Montblanc ukázal Wear OS 3 bez dodělávek od Samsungu. Čisté hodinkové prostředí se povedlo

Témata článku: Samsung, Smartphony, Bezpečnost, Zabezpečení, Antivirus, Ochrana, Malware, Soukromí, Průzkum, Fotka, Stůl, Polovina uživatelů, Třetina, Telefon, Česká republika, UživateléSpotify testuje nové cesty pro zpětnou vazbu. Po přehrání playlistu se nabídne, že nahraje váš hlasový komentář

Spotify testuje nové cesty pro zpětnou vazbu. Po přehrání playlistu se nabídne, že nahraje váš hlasový komentář

** Spotify do budoucna nebude jen zdrojem hudby a podcastů ** Chce se stát i místem, kde budou zvukové nahrávky přímo vznikat ** Test hlasových komentářů je toho prvním důkazem

Martin Chroust
SpotifyMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

V podstatě přímé pokračování Two Point Hospital sice mění prostředí, herní mechaniky však zůstávají stejné. Zabaví to i nyní?

Vojtěch Matušinský
Two Point CampusRecenze
Nejnovější trailer na akci Saints Row vám přiblíží příběhové pozadí
Michal Maliarov
Saints RowVideoAkce
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony