Zrušili roaming, zavedli neomezená data, přesto na zahraniční dovolené stále vede Wi-Fi

Z průzkumu NMS Market Research vyplynulo, že zahraniční dovolenou si minimálně jednou do roka dopřeje 36 % obyvatel ČR, celá polovina obyvatel vycestuje alespoň jednou za dva roky. Drtivá většina cest (96 %) proběhne na území Evropské unie, kde už loni zmizely roamingové příplatky, přesto je mobilní internet stále aktuální téma.

Vodafone a T-Mobile sice nedávno nabídli data bez limitu, ovšem první jmenovaný má doma i v zahraničí rychlostní strop na 5 Mbit/s, druhý omezuje roamingová data podle zatížení sítě. Přikoupit si na dovolené datový balíček místního operátora tedy zůstává lákavou možností.

75 % lidí na svých cestách využívá internet v mobilu, ale datové služby u zahraničních operátorů nakupuje jen 13 % z nich. Zbytek spoléhá právě na roaming (41 %) a místní Wi-Fi připojení (51 %).

Nejčastěji (64 %) si lidé přikupují datové balíčky v přepočtu od 100 do 500 korun. Na ochotu připlatit si více má překvapivě malý vliv, zda je v dané destinaci nutné platit za roaming či nikoli. Ve vyšší cenové hladině od 500 do 1 000 korun si balíček koupí 22 % respondentů cestujících do Evropy, 15 % do Asie, 30 % do Ameriky a 38 % do Afriky.

Nejčastějším důvodem nákupu dat je navigace v mobilu, díky níž se na místní operátory obrací 69 % respondentů. Jen o něco méně lidí (67 %) si data přikupuje kvůli přístupu na sociální sítě. Komunikaci se zaměstnavatelem a aktuální zpravodajství jako důvod nákupu datových balíčků uvádí pouhá třetina respondentů.

Diskuze (28) Další článek: FaceTime v iOS 13 simuluje oční kontakt. Při videohovoru už nikdy nebudete koukat mimo

Témata článku: Operátoři, Wi-Fi, Mobilní data, Neomezená data, Mobilní internet, Konec roamingu, Evropská unie, Statistika, Balíčky, Roaming, Pro turisty a cyklisty, Neo, Evropa, JavaScript, Operátor, Pře, Amerika, Asie, Místní operátor, NMS Market Research, Internet, Datový balíček, Afrika, Dovolená, Balíček


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně