ZTE Blade G: dvě jádra pod čtyři tisíce [recenze]

Zčeřit stojaté vody levných Androidů zkusí čínský drak se 4,5" displejem. Chvástá se „dvoujádrem“, výkonu však na rozdávání nemá.

Během čínského týdne se nám do redakce dostalo mnoho zařízení. Jedním z těch zajímavějších byl ZTE Blade G. Modely této značky se tradičně chlubí skvělým poměrem cena/výkon a nejinak je tomu i v tomto případě. V cenové relaci okolo 4 000 Kč nabídne velký displej a Android 4.1.2 Jelly Bean. Na druhé straně však musíte strpět i několik nedokonalostí, z nichž nejvíce potrápí „náladovost“ systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ZTE Blade G Více na: http://www.mobilmania.cz/dvoujadro-za-4-300-kc-zte-blade-g-jde-do-prodeje/a-1323987/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink. Telefon by se měl vyrábět i v černé barvě.

Klíčové vlastnosti:

  • 4,5palcový displej
  • Dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz
  • Příznivá cena, dobrý poměr cena/výkon
  • Velmi dobrá výdrž
  • Notifikační LED dioda
  • Android 4.1.2 Jelly Bean

Hlavní nedostatky:

  • Slabší výkon
  • Horší optimalizace systému
  • Nízká hlasitost obou reproduktorů
  • Špatná kvalita videa

ZTE Blade G
rozměry a hmotnost: 133 × 67 × 9,8 mm, 120 g
displej: 4,5", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 218 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Play (2× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 5MPx, video (854 × 480), autofocus, blesk
27 %
vybavenost
cena: už se neprodává

ZTE na rozdíl od Huawei příliš nedbá o vzhled svých modelů a výsledkem jsou telefony bez nápadu a špetky zajímavosti. Blade G se v tomto trochu vymyká, zatímco přední strana předchozí větu potvrzuje, ta zadní upoutá. Vpředu se všechnu pozornost snaží upoutat 4,5palcový IPS LCD displej, jehož rozlišení se zastavilo na hodnotách 480 × 854 pixelů. Nejedná se o žádné hvězdné hodnoty, svou práci však displej odvede. Je ale třeba mít nastavený vyšší stupeň jasu, protože jinak se zdá, že na displeji je nalepena jakási fólie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej je zapuštěný mírně pod okraj, tudíž je takto chráněn před poškrábáním.

Naproti tomu překvapí dobré pozorovací úhly, když ani při větší naklonění neztrácí displej tolik barev a kontrastu. Velkou slabinou obrazovky je jeho čitelnost na slunci. Telefon jsme testovali právě v těch nejteplejších letošních dnech, a proto jsme si s ním venku mnoho zábavy neužili. Na přímém slunci totiž na displeji neuvidíte téměř nic. Chcete-li s ním pracovat, musíte si ho zakrýt rukou či vyhledat nejbližší stín.

Klepněte pro větší obrázek
Telefon se dá na přímém slunci používat spíš jako zrcátko.

Automatická regulace jasu displeje pak fungovala s mírným zpožděním. Senzor okolního jasu je spolu s čidlem přiblížení, čelní kamerkou a zeleně blikající notifikační LED diodou umístěn nad displejem. Zde se nachází ještě jeden výrazný prvek, tím je podlouhlý reproduktor. Zajímavostí je, že na rozdíl od většiny dnešních telefonů na přední straně nenajdete logo výrobce. To se objevuje až na zádech. 

Pod displejem je dostatek místa pro senzorová tlačítka sloužící k ovládání systému. Ovšem u tohoto modelu je zde nenajdete. Podobně jako u novějších telefonů řady Nexus jsou totiž přímo součástí obrazovky. Jejich složení je tradiční, zleva šipka zpět, domovské tlačítko a nakonec klávesa pro vyvolání správce aplikací. Zpočátku mi absence tlačítek pod displejem dělala menší problémy. Protože je zde opravdu mnoho místa, snadno se tak stane, že stisknete plochu pod displejem a divíte se, že telefon nereaguje. Nakonec si ale zvyknete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu vystupuje přibližně milimetr z úrovně zad telefonu.

Punc luxusu se ZTE snažilo tomuto modelu vtisknout lesklým rámečkem kolem celého telefonu, jenž má připomínat vyleštěný kov. Jedná se ale o obyčejný plast. Na pravém boku ho narušují pouze tlačítka pro ovládání hlasitosti, přičemž opačná strana zůstala nedotčena. Horní hrana se stala východiskem pro 3,5mm jack sloužící k připojení sluchátek a najdeme zde také zamykací/vypínací tlačítko. Do spodní hrany budete připojovat dobíjecí kabel s microUSB koncovkou. V těsné blízkosti microUSB konektoru je usazen také jediný mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zaoblené hrany přispívají k pohodlnému úchopu.

V pravém dolní rohu telefonu je ještě mírný výřez pro nehet, který slouží ke snadnějšímu odejmutí zadního krytu. Ačkoliv se dá tato část sejmout, telefon působí velice dobrým dojmem. Vše k sobě velmi dobře přilehá a nedává tak možnost různých nežádoucím zvukům jako je skřípání a vrzání. Povrchová úprava zadního krytu připomíná soft-touch. Matně modrá barva krytu působí velmi elegantně a současně prakticky, když na něm nebudou ulpívat otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sklíčko kryjící fotoaparát je stejně jako displej zapuštěné mírně pod okraj.

Středobodem odvrácené strany je fotoaparát, jehož 5Mpix rozlišení prozrazuje popisek pod přisvětlovací LED diodou. Ve spodní části našlo konečně místo logo ZTE. Závěrečným prvkem je hlasitý reproduktor, jenž nalezneme naspodu levé zadní části telefonu. Ačkoliv je kryt odnímatelný, baterii ani tak nevyměníte. Je totiž překryta plastovým proužkem a přelepena štítkem s údaji o telefonu. Tím ZTE dává jasně najevo, že nechce, abyste s akumulátorem jakkoliv manipulovali. Pod krytem se dále skrývá slot na klasickou SIM kartu a také slot pro paměťovou microSD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MicroUSB konektor je uložen opačně, než jsme zvyklí u ostatních výrobců.

Rozměry telefonu 133 × 67 × 9,8 mm nejsou zanedbatelné, ovšem i přesto se telefon v ruce drží poměrně dobře a pánská ruka nebude mít problém zcela bez problémů ovládat i jeho větší displej. O to se zasloužili také zaoblené hrany telefonu, které neřežou do ruky. Hmotnost modelu Blade G je, vezmeme-li v úvahu větší rozměry, stále poměrně nízká, 140 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je velmi ohebný, avšak strach z jeho zlomení máte pokaždé, když ho sundáváte.
 

Bohužel jsme telefon nedostali ve finálním balení, a tak vám nemůžeme přiblížit, co bude jeho obsahem. Dá se ale očekávat, že krom samotného telefonu v něm nebude chybět nabíječka, USB kabel pro propojení s počítačem a také nějaká sluchátka.
 

Témata článku: ZTE, , , , , ZTE Blade, ZTE Blade G, Kulatý tvar, TouchPal, Přizpůsobení klávesnice, Váš kontakt, Tis, Softwarová podpora, Obyčejný plast, Velká neznámá, Dobíjecí kabel, Výrazný prvek, Xvid, Špatná kvalita, Tisíc, Bublinka, Výkonnostní složka, Externí přehrávač, Nízká hlasitost, Skutečný výkon,