ZTE Blade II: druhá vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Blade II je druhou generací loňského objevu od ZTE. Vylepšil jeho vlastnosti, nebo se na chybách a nedodělcích nezapracovalo?

Druhá generace modelu Blade od čínského ZTE debutovala na kongresu MWC 2012 v Barceloně. Oproti prvnímu Bladu přináší vylepšení skoro po všech stránkách, avšak stále si drží nízkou cenovku pod 4 000 Kč. Jak si v ostrém souboji s konkurencí vede tento low-endový smartphone, napoví řádky následující recenze.

Klepněte pro větší obrázek
ZTE Blade II na tiskové fotografii

Klíčové vlastnosti:

  • na dotek příjemné soft-touch zpracování
  • notifikační dioda
  • výdrž na baterii
  • mikrofon na přední hraně
  • Wi-Fi tethering

Hlavní nedostatky:

  • u testovaného kusu příliš konstrukčních chyb
  • bez paměťové karty nepořídíte ani fotku
  • pomalost systému, občas nereaguje na dotyk
  • hodně pomalé nabíjení
  • až příliš spoléhá na Google Play

ZTE Blade II
rozměry a hmotnost: 115 × 58 × 10,9 mm, 117 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 480 × 800, 267 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 512 MB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 200 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 8MPx, video, blesk
24 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Není kontakt, jako kontakt

Celou recenzi jsem se potýkal s tím, že musím na ZTE Blade II nahlížet jako na opravdu low-endový smartphone, a tak mu v závěrečném hodnocení nemůžu vytýkat každou chybičku či přešlap. Přesto je v recenzi všechny popíšu, aby případný zájemce nebyl koupí druhé generace Bladu zklamán.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Když už nic tak ZTE Blade II od ostatních smartphonů odlišuje hranatější silueta a mechanická tlačítka

Tuctový plastový vzhled nedává Bladu II šanci prosadit se mezi stylová nebo designově výjimečná zařízení. Vše je podřízeno účelnosti. Potěší soft-touch povrchová úprava, díky které se telefon dobře drží a nešpiní otisky prstů. Subjektivním pocitem při mém prvním kontaktu s telefonem byla trochu větší hmotnost, i když papírově má telefon 117 gramů a rozměry kompaktních 115 × 58 × 10,9 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt má těžko určitelnou hnědo-šedo-stříbrnou barvu

Kvalita továrního slisování je na nevalné úrovni. Baterie testovaného modelu dokonce tak špatně doléhala na základovou desku, že se přístroj při sebemenším drcnutí restartoval. Dlouho jsem nemohl přijít na to, čím to vlastně je, ale poté, co jsem trošku zatlačil na vrzající zadní kryt v místě kontaktů akumulátoru, nastal okamžitý restart a záhada byla vyřešena. To dokáže člověka od používání odradit a můžeme proto doufat, že tímto problémem netrpí celá série, ale jen náš testovací kousek.

Šedá myš s imitací chromu

Druhý kontaktní problém se vyskytl u přibalených sluchátek, jejichž tlačítko pro příjem hovoru/ovládání hudby bylo tak citlivé na dotek, že nebylo ani nutné jej zmáčknout do spodní pozice a jenom při dotyku o tričko se hudba pauzovala a zase spouštěla. Méně je někdy více, než mít v balení taková splašená sluchátka, to radši žádná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled zboku odhalí nekrytý microUSB konektor

Na testování jsme Blade II dostali v černém provedení, prodává se ještě bílá varianta. Těžko říct, která je atraktivnější, černá je ale určitě méně nápadná. Vše je úhledně zabaleno v drobné krabičce s jednoduchým obrázkem telefonu, spoustou popisků a bezpečnostními nálepkami. Uvnitř najdeme kromě telefonu a kritizovaných sluchátek nabíječku, která bude telefon nabíjet nervy drásající tři hodiny a třicet minut, datový USB kabel a nutný manuál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice a obsah balení

Osobně mě potěšilo umístění mikrofonu pro hovory na přední hraně, stejně tak jako zamykací/vypínací tlačítko na straně horní. Zamykací tlačítko spolu s dvojtlačítkem pro ovládání hlasitosti a reproduktorem pro hovory jsou ze stříbrně barveného plastu, který má imitovat chrom. I když mu to moc nejde, alespoň to telefonu trochu přidá na kráse. USB konektor pro komunikaci s PC i pro nabíjení najdete na pravém boku, 3,5 mm jack pro připojení sluchátek je situován na horní hranu.

Náladový displej

Příležitostný necita je přezdívka, kterou jsem udělil kapacitnímu TFT LCD displeji s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 480 × 800 bodů. Někdy prostě odmítl registrovat jakýkoli dotyk, jindy reagoval jenom na palec a ostatní prsty ignoroval. Odmykání posuvným gestem se tak stávalo dramatem. Alespoň, že telefon má displej z úhlů dobře čitelný. Může za to i čidlo regulace jasu, jehož práce je bezchybná a přítomnost u takto levného modelu lehce nečekaná. Na slunci už to však žádná sláva není, i když se čidlo a podsvěcující diodky snaží, co to jde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechanická tlačítka jsou dnes u Androidů vzácností

Nad displejem se usídlila sekundární VGA kamerka a ještě čidlo přiblížení, pod displejem mají místo tři mechanická tlačítka. Ta se směrem od středu ke krajům svažují do roviny displeje, na můj vkus však příliš. Tisknout jsem je tak přes jejich dobré polohování musel těsně vedle tlačítka středového. Čidlo regulace jasu má na svědomí i podsvícení tlačítek. Bez možnosti nastavení se vlastní vůlí ve tmě zapnou, na světle vypnou. Symboly značící jejich funkci jsou na nich vyvedeny dostatečně čitelně.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx

Na zadní straně Bladu II nalezneme čočku 5Mpx fotoaparátu a nečekaně i LED diodu, která spolu s autofokusem odvádí slušnou práci. O kvalitě fotografií ale až později. Ve spodní části potom najdeme široký výdech hlasitého reproduktoru. Nenechte se zmást, samotný reproduktor je umístěn pod krycí membránou pouze na levé straně. Kdo čekal dobrý zvuk, bude zklamán.

Témata článku: ZTE, , , , Huawei Ascend G300, LG Optimus, LG Optimus L3, Nokia 603, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, ZTE Blade, ZTE Blade II, ZTE Tania, Jar, Dobrý zvuk, Plastový vzhled, Integrované GPS, Případný zájem, Mpx rozlíšení, Pomalé nabíjení, Případný zájemce, Závěrečné hodnocení, Softwarová spoušť, Vlaštovka, Celá série,