Od lowcostu nelze čekat nadstandard, i když jsme si na to u ZTE mohli v minulosti zvyknout. Blade III má s předchůdci společné jen jméno.
Vzpomínáte na ZTE Blade, aka Orange San Francisco? Levný, malý a hlavně elegantní Android, který se ve své době díky velmi dobré funkční výbavě mohl hravě poměřovat se svými dražšími kolegy. Nějaký ten čas uplynul a máme tu Blade znovu, tentokráte v jeho třetí evoluci. je to důstojný nástupce rodu, nebo je tomu v dnešní době už trochu jinak? Na tuto otázku a mnohé další budeme hledat v této recenzi odpovědi.
ZTE Blade III je vzhledem elegantní plasťák, přesvědčí ale funkcemi a výkonem?
Osobně považuji ZTE Blade první generace za skvělý telefon, který za velmi příjemnou cenu nabízí hodně muziky, a to i když se na něj díváme optikou dnešních dní. Na recenzi ke mně doputoval před zhruba rokem a půl a zaujal na první vyzkoušení. Pravdou je, že se standardním firmwarem to nebylo tak úplně ono, nicméně telefon jako takový byl snad už z výroby stvořen pro různé experimenty. Od třetí generace jsem čekal zážitky, které mi dovolí rozpomenout na dávno zašlou slávu originálu, ale bohužel jsem se nedočkal.
Klíčové vlastnosti:
Hlavní nedostatky:
- výkon
- chybějící LED a přední kamera
- zpracování
- minimum inovací oproti první generaci
- nekvalitní hlasitý reproduktor
- podprůměrná baterie
Technická specifika:
Telefon sám o sobě nijak zvlášť nevybočuje z řady levných Androidů. Tu a tam najedeme nějakou fíčuru navíc, jinde zase něco chybí. Posuďte sami.
- 4“ kapacitní TFT displej s rozlišením WVGA (800 × 480 pixelů) - 233 DPI
- Váha 130 g
- Slot pro klasickou SIM (miniSIM) kartu
- Rozměry 123 mm × 63,5 mm × 10 mm
- Jednojádrový ARMv7 procesor Qualcomm Snapdragon MSM7227A o taktu 1 GHz
- GPU Adreno 200
- Android ve verzi ICS (4.0)
- 512 MB RAM
- 4GB vnitřní úložiště (2,5 GB uživatelsky přístupných), slot pro microSD kartu do velikosti 32 GB
- 5 Mpix zadní kamera s autofocusem, bez LED přisvětlení
- Bez přední kamerky pro videotelefonování
- Bluetooth 2.1, A2DP, GPS, WiFi 802.11 b/g/n
- HSDPA, 7,2 Mbps; HSUPA, 5,76 Mbps
- Li-ion baterie s kapacitou 1650 mAh
Běžný plasťák
Elegantní linie ZTE umí a přesně takové přenesla i na poslední Blade. Telefon je svým vzhledem velmi konzervativní, což určité skupině uživatelů bude jistojistě imponovat. Přední strana obsahuje rozměrný displej, který oproti první generaci o půl palec povyrostl, pyšní se tedy úhlopříčkou 4" a klasických rozlišením 800 × 480 pixelů. Vůči první generaci se jedná o pokles z 267 na 233 DPI. Pod displejem nalezneme čtveřici standardních senzorových kláves, které jsou vlastní takřka každému telefonu s Androidem. Pod klávesami je šikovně vystouplá minibrada z pevné gumy, která efektně zabraňuje poškrábání displeje při položení na stůl. Ve vrchní části na nás číhá ušní reproduktor a několik nezbytných senzorů. Telefon do vínku nedostal kamerku pro videotelefonování, pakliže jste tedy v této rádoby-trendy záležitosti nalezli zalíbení, tak pro vás není Blade 3 tím pravým. V prostoru vpravo i vlevo od reproduktoru na krajích displeje, trpí Blade zřejmě z důvodu absence komponentů pod displejem, na jeho prohýbání a vlivem tohoto také k vyluzování různých pazvuků. Kolem displeje až ke gumové bradě se telefonem nese ozdobná lišta ze švindchromu, která svůj plastový původ dává jasně najevo.
Šikovně umístěná pogumovaná brada ulehčí displeji od škrábanců, vpravo detail švindlchromového rámečku
Zadní strana na sobě nese logo výrobce, otvor pro zadní kamerku bez LED přisvětlení a výdech hlasitého reproduktoru. Ten svým projevem nepřesvědčí, jeho kvalita je nevalná a vyluzované zvuky by spíš zasloužily označení pazvuky.
Pod tenkým plastovým krytem nalezneme baterii s průměrnou kapacitou, kamerce zase chybí LED přisvětlení
Spodní hrana nabízí standardní microUSB konektor pro datování a napájení spolu s otvorem pro mikrofon. Ten samý otvor nalezneme i na hraně vrchní, v tomto případě v něm ale operuje sekundární mikrofon pro filtraci okolního šumu. Krom něho je zde vypínací/uspávací tlačítko a zdířka 3,5mm audiojacku.
Všechny hrany telefonu jsou, co do počtu ovládacách prvků, pojaty velmi střídmě
Pravý bok telefonu neobsahuje zhola nic, levý pouze dvojici šipek pro úpravy hlasitosti.