Zubní pastou na poškrábaný displej? Mýtus a nesmysl, který celou situaci ještě zhorší

  • Objevili jste na displeji smartphonu škrábance
  • Určitě jste na internetu narazili na tento zaručený tip
  • Xiaomi však ukazuje, proč je použití zubní pasty holý nesmysl

Nejlépe, jak se vypořádat s poškrábaným displejem je předcházet tomu, aby se displej vůbec poškrábal. Pokud budete na internetu hledat trik, jak se zbavit škrábanců na displeji, dříve nebo později narazíte na „zaručenou“ metodu, která vás zbaví všech menších a hlubších škrábanců. Máte použít zubní pastu, která zacelí škrábance a zbytek panelu díky mikročásticím zaručeně „zbrousí“. Jak však ukazuje Xiaomi na názorném videu, celou situaci s displejem si můžete značně zhoršit. 

Zubní pasta sice může posloužit jako leštidlo, ovšem její mikročástice rozhodně nemají žádnou možnost, jak efektivně opravit rýhy v displeji. Pasta je navíc zásaditá, a její nanesení na displej s velkou pravděpodobností naruší oleofobní vrstvu. Ta je na displeji proto, aby se co nejvýrazněji eliminovaly nevzhledné otisky prstů. Pokud tedy na displej použijete zubní pastu, škrábance v displeji jako mávnutím kouzelného proutku rozhodně nezmizí, a displeji navíc ještě uškodíte. Jinými slovy, obraz na displej bude díky škrábancům a narušené oleofobní vrstvě možná ještě horší, než předtím.

Xiaomi vyvrací mýtus, zubní pastu na displej nedávejte:

Jak tedy zatočit se škrábanci na displeji? V ideálním případě chraňte displej hned po vybalení telefonu z krabice. Na trhu existují dražší odolná skla i nalepovací fólie za pár stovek. Vrypy u nich jdou sice vidět, ale pokud fólii odlepíte, displej bude stále jako nový. Můžete tak fólie střídat pravidelně, byť jejich nalepení tak, aby se pod fólii nedostal prach a nečistoty, může být pro spoustu uživatelů neřešitelnou záležitostí. Fólie a skla vám však v některých prodejnách při pořízení nalepí zaměstnanci na počkání.

A myslete na to, že ani to, že má telefon na displeji nejnovější generaci skla Gorilla Glass, neznamená, že na něm časem neobjevíte mikroškrábance. Sklo je stále sklo, takže se láme a dá se poškrábat. Jen jen otázkou čím, a za jak dlouho.

Zdroj: Xiaomi

Diskuze (16) Další článek: Samsung chce zlepšit spánek Čechů. Zapojte se do výzvy a vyhrajte hodinky Galaxy Watch5

Témata článku: Xiaomi, , , , , , , , Nesmysl, Celá situace, Sklo, Shorts, Displej, Mýtus, ? Displej, Škrábanec, MÁV,