Zvoňte, jak vám nařizuje zákon

Od nového roku vstoupí v platnost nový Zákon o posilování firemní identity. Zaměstnavatel vám podle něj může nařídit, jak zacházet s firemním mobilem.
Zvoňte, jak vám nařizuje zákon

Součástí nového Zákona o posilování firemní identity č. 158/2004 Sb. Zákoníku práce je mimo jiné také rozsáhlá část o správném využívání svěřeného firemního majetku. Nás samozřejmě zajímala především oblast věnovaná mobilním telefonům.

Prší, prší, jasně, šéfe

Podle § 112 tohoto zákona může zaměstnavatel od nového roku nařídit, jakou vyzváněcí melodii si zaměstnanec musí nastavit na svém služebním mobilu. Nastavení melodie může zaměstnavatel předepsat také na vašem soukromém telefonu, a to v případě, že jej využíváte v pracovní době a v místnosti určené k výkonu vaší práce. Zaměstnavatel vám kromě melodie může nařídit také například hlasitost vyzvánění.

Zákon doslova říká: „Zaměstnanec ve stanovené pracovní době reprezentuje firmu a zaměstnavatel může určit, jak se v pracovní době správně chovat, aby byla co nejlépe budována firemní identita. Zaměstnanec, který nebude dodržovat stanovená doporučení, se dopouští hrubého porušení pracovní kázně.“

Zeptali jsme se generálního ředitele jedné automobilové společnosti, jak s tímto novým zákonem naloží: „Myslím si, že tento předpis je správný a určitě budeme jeho možnosti plně využívat. Zaměstnanec je v pracovní době skutečně vizitkou firmy a nehodí se, aby našim manažerům na jednání vyzváněl například Bob a Bobek. Takový člověk okamžitě tak ztrácí vážnost jak před podřízenými, tak i před obchodními partnery. Zatímco když se z mobilu třeba i nechtěně ozve melodie, kterou naše firma běžně využívá například v reklamních spotech, je to podle mě naprosto v pořádku. Navíc tato melodie častým poslechem lépe vstoupí lidem do povědomí a takové nařízení je tedy zároveň vynikající marketingový tah.“

A jak zpívá váš mobil?

Podle vyjádření zákonodárců není tento zákon ničím převratným, pouze byl uzákoněn již déle trvající obecný trend. Například na hlavním nádraží v Kolíně před každým ohlášením příjezdu vlaku zazní z amplionu část písničky Kolíne, Kolíne a všichni zaměstnanci kolínského nádraží mají toto vyvánění na svých mobilech nastaveno již od minulého roku, kdy si tuto strategii odsouhlasili na podnikovém setkání. V moravské metropoli se železniční znělka Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem právě převádí do formátu vhodného pro mobilní telefony.

Jaké melodie tedy budou teď znít z firemních mobilů? Oslovili jsme několik významných firem, aby nám prozradily, jaké vyzváněcí melodie ve své firmě od nového roku nařídí. Zde je jejich abecední seznam:

Česká národní banka – ABBA: Money, money, money
Česká pošta – Jede, jede poštovský panáček
Českobratská církev – Ktož sú boží bojovníci?
Delta pekárny a. s. – Princezna ze mlejna
DHL (přeprava zásilek) – Chvátám
Domov důchodců Kunštát – Už mi lásko není dvacet let
Dopravní podnik hl. m. Prahy – Prší, prší
Hasičský záchranný sbor Pelhřimov – Co jste hasiči
Jatka Svitavy s.r.o. – Tři čuníci
Karneval s. r. o.– Lady karneval
Komunistická strana – Třešně zrály
Krajská nemocnice v Havlíčkově Brodě – znělka ze seriálu Nemocnice na kraji města
Krkonošské sýrárny – Máš má ovečko dávno spát
Mediaprint & Kappa (distribuční společnost) – Nesem vám noviny
Městská policie Ostrava – Tak jsme chytli Máňu
Michelské pekárny – Když muž se ženou snídá
Moulin Rouge (noční klub) – znělka ze seriálu Sex ve městě
Pohřební ústav hl. m. Prahy – Madonna: Die Another Day
Poslanecká sněmovna ČR – Pojďte s námi za pohádkou
První třinecká svářečská a. s. – Flashdance
Rudolf Jelínek, a. s. – Bedna od whisky
Restaurace U Špuntu – James Brown: I feel good
Tatra Kopřivnice a. s. – Sbohem lásko, já jedu dál
Sdružení za legalizaci marihuany – Přátelé Zeleného údolí
Skanska CZ – Mám malý stan
Škoda holding a. s. – technici: Jezdím bez nehod; vyšší management: znělka ze seriálu Knight Rider
Úřad práce v Chomutově – Dělání, dělání…
Věznice Mírov – Lenny Kravitz: Fly Away

Diskuze (35) Další článek: Novinka na MobilManii: v katalogu mobilů je datum uvedení telefonu

Témata článku: Ostatní, Lenny, Skanska, Církev, Zákon, Městská policie, Zak, Jak, Česká národní banka, Abba, Identita, Distribuční společnost, Poslanecká sněmovna


Určitě si přečtěte