Do rozvoje sítí a technologií bude společnost CETIN i letos investovat 4 miliardy korun

Prioritami firmy pro rok 2020 jsou výstavba optiky, maximální zhodnocení stávající infrastruktury a kybernetická bezpečnost.

Společnost CETIN zveřejnila hospodářské výsledky za uplynulý rok. „Můžeme potvrdit, že jsme splnili obchodní cíle, které jsme si stanovili,“ uvádí generální ředitel CETINu, Juraj Šedivý. „Rostli jsme zejména v oblasti velkoobchodních služeb internetu v pevné síti a v oblasti mezinárodních služeb. Za úspěch také považuji, že se nám po letech poklesu podařilo dosáhnout meziročního růstu nejenom obchodní marže, ale i ukazatele EBITDA, a to především díky výnosům z výstavby a provozu mobilní přístupové sítě,“ dodává.

Dobré hospodářské výsledky CETINu umožňují dál pokračovat v masivních investicích. Do rozvoje sítí a technologií firma plánuje i letos investovat přibližně 4 miliardy korun. Zatímco ještě v roce 2019 šla většina investic do modernizace přístupové sítě formou výstavby FTTC (což je přibližování optiky ke koncovému zákazníkovi při ponechání posledních desítek nebo stovek metrů metalických), od letošního roku budou investice zacílené na výstavbu optických přípojek FTTH až do bytu. Tyto přípojky nabízejí prakticky neomezenou přenosovou kapacitu 1 Gb/s pro internet, televizi, multimédia, gaming nebo chytrou domácnost a společnost má za cíl do sedmi let připojit optickou sítí 1 000 000 domácností.

Všechny páteřní a přípojné sítě jsou dnes již optické a to, že budujeme i optickou přístupovou síť je další logický krok. Nicméně hodnota metalické přístupové sítě je stále vysoká a právě program FTTC a výstavba rDSLAMů umožnil v bezprecedentně krátké době pěti let zásadním způsobem plošně zvýšit kvalitu a rychlost připojení prakticky v celé České republice. Něco takového by výstavbou závislou na „kopání“ nebylo vůbec možné,“ vysvětluje Juraj Šedivý.

V roce 2019 bylo do provozu uvedeno 1145 unikátních rDSLAMů, celkem jich dnes v síti CETINu najdeme 6222. Díky jejich výstavbě (a nasazování nových technologií jako je vectoring nebo bonding) má společnost CETIN zrychleno cca 92 % všech metalických přípojek. Průměrná rychlost přípojky se tak zvedla z 67Mbit/s v roce 2018 o 25 % na stávajících 84Mbit/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě výstavby optických sítí FTTH buduje společnost CETIN také připojení mobilních vysílačů a byznysových zákazníků.

Prioritou CETINu pro nadcházející období je kybernetická bezpečnost.

Jsme rádi, že se téma kybernetické bezpečnosti po varování NÚKIB v roce 2018 dostalo do popředí. Důvěra občanů a firem v bezpečnou komunikaci je zásadní a my doufáme, že končí doba, kdy kritická infrastruktura státu stojí na řešeních vysoutěžených podle kritéria nejnižší ceny. Naše podnikání v telekomunikačním byznysu stojí na bezpečnosti a ta není zadarmo,“ uvádí Vít Koucký, obchodní ředitel společnosti CETIN.

Mimo nepřetržitý dohled sítě NMC (Network Management Center) společnost CETIN průběžně provádí bezpečnostní audity a testy, investuje do technologií a specialistů (zaměstnává tzv. etického hackera a disponuje vlastní certifikační autoritou), úzce spolupracuje s NÚKIB a sdílí poznatky a osvědčené postupy s kolegy z celé telekomunikační skupiny PPF.

Další článek: Apple zaplatí za zpomalování starších iPhonů. Majitelům se vrátí 568 Kč za kus

Témata článku: Tiskové zprávy


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze